איך לזהות הבדל בין חתולי רחוב לחתולי פרא?

חתולי רחוב

תוכן עניינים

האם שמת לב לחתול חסר בית בשכונה שלך? או שמא מוגי מסתורי מבקר בקביעות בגינה שלך? גלה כיצד ניתן לדעת אם חתול ללא בעלים הוא תועה או פרא, וכיצד ניתן לעזור בצורה הטובה ביותר לחתולי רחוב ופראיים.

אתה עלול להיתקל במה שאתה מניח להיות 'חתול רחוב' בשכונה שלך. זה לא לובש קולר ומדיבור עם השכנים שלך אתה מגלה שהחתול לא נראה בבעלות אף אחד מקומי. החתול שראיתם עשוי להיות אכן תועה שאיכשהו נפרד מבעליו. מצד שני, זה יכול להיות פראי.

הבנת ההבדל בין חתולי רחוב לחתולי פרא יכולה לעזור לך למצוא את הדרך הטובה ביותר לתקשר עם חתול חסר בעלים ולהחליט מהי דרך הפעולה החביבה ביותר לרווחתו.

בין הגילאים שבועיים עד שבעה, לגורי חתולים יש חלון התפתחותי מכריע המכונה 'תקופת החיברות' שבה הם יכולים להתרגל לבני אדם. אם הם חווים מגע אנושי חיובי במהלך תקופה זו, הם לומדים להתחבר לבני אדם וליהנות מלהיות חיות מחמד ביתיות. אם הם לא עושים זאת, רוב הסיכויים שהם ייאבקו כדי לחיות בהצלחה עם אנשים.

משוטט הוא חתול שחווה את ההתרועעות כחיית מחמד ביתית. אך אבד או עזב את ביתו מסיבה כלשהי.

למרות שחתול רחוב עשוי להופיע בתחילה מודאג ומפוחד בסביבת אנשים, ניתן להציל את החיות הללו ולהשתקם בהצלחה כחיות מחמד בסביבה ביתית מתאימה. עם עידוד וסבלנות, חתול רחוב יכול לעתים קרובות להתאקלם מחדש לסביבה הביתית ולחברה אנושית.

עם זאת, אם משוטט נשלל מאינטראקציה אנושית במשך זמן רב, הוא יכול לפעמים להתקשה להסתגל בחזרה לחיים כחיית מחמד ביתית. ואם לנקבה משוטטת יש גורי חתולים שגדלים ללא מגע אנושי, הם יהיו פראיים, גם כחתלתולים וגם כבוגרים.

אולי אתם תוהים, מה המשמעות של 'פרא'? במובן הרחב ביותר, חיה פראית היא כזו ממין מבוית שחזר לחיות כחיית בר.

חתול פרא הוא חתול בית שלא הייתה לו אינטראקציה אנושית חיובית במהלך תקופת החיברות. והוא מפחד מבני אדם. הם בדרך כלל מעולם לא חיו עם אנשים. בדרך כלל נולדו מחתולי רחוב או חתולי פרא אחרים, הם רגילים לשרוד בחיק הטבע. אם מתקרבים אליהם, חתולי פרא עלולים להיסחף ולברוח. או להיות תוקפניים ולנסות לתקוף אם הם ייכנסו לפינה.

מומחים ממליצים לא לאמץ חתולי בר כחיות מחמד ביתיות. מכיוון שהם לא צפויים להסתגל לחיות בתוך הבית ולספק להם מזון. עם זאת, גורים שנולדו לחתולי פרא ניתן להציג לבני אדם ולחבר אותם מתוך תקופת החיברות. לכן, ניתן לאמץ אותם לבתים ביתיים.

אסור לבלבל בין חתולי פרא לבין חתולי בר. חתול הבר הסקוטי (או חתול הבר האירופי) עשוי להיראות כמו מוגי ביתי. אך הוא זן מובחן שמעולם לא בוית.

חתולי רחוב שאינם מנוסים במציאת מחסה ובציד מזון נוטים להיראות רזים ולא מטופחים אם לא מצאו מישהו שיאכיל אותם. למרות שאיבדו את בעליהם, הם עדיין עשויים להימשך לחברה ולסביבות אנושיות.

לעומת זאת, חתולי פרא נוטים להיות ציידים מומחים והם רגילים לדאוג לעצמם. ולכן הם נראים לרוב מאכילים ומטופחים. זכרים נוטים להיות שריריים ועשויים להיות להם צלקות מריבות עם חתולים יריבים. הם נוטים להתרחק מבני אדם.

הנה כמה הבדלים פיזיים והתנהגותיים נפוצים שיעזרו לך לדעת אם חתול תועה או פרא:

חתולי רחוב

 • סביר שייראה מלוכלך
 • מעיל פרוע
 • גוף רזה
 • כנראה גר לבד
 • יכול להיות ידידותי כלפי אנשים
 • שפת גוף חיובית – זנב למעלה, יוצר קשר עין, יכול לרצות ליטופים
 • מיאו או מגרגר סביב בני אדם
 • יכול להיות שבב מיקרו

חתולי פרא

 • בדרך כלל נקי, יותר אם מסורסים
 • נראה מטופח בדרך כלל
 • גוף שרירי. עשוי להיראות ניזון היטב
 • יכול לחיות לבד או כחלק ממושבה של חתולי בר
 • מפחד או תוקפני בקרב אנשים
 • שפת גוף שלילית. זנב למטה, נמנעת מקשר עין
 • שקט סביב בני אדם
 • לא שבב מיקרו
 • יכול להיות שהאוזן שלהם מוקפת, כדי להראות שהם סורסו והוחזרו לאתר

אם מצאתם חתול שנראה כתועה, גשו בזהירות ודברו בעדינות. במידה והחתול נראה פצוע או לא טוב, אסוף אותם בזהירות, עטוף אותם במגבת ולקח אותם לוטרינר או למרכז הצלה. אם החתול נראה פגוע או בסכנה, אבל לא נותן לך להתקרב, ייתכן שה-RSPCA יוכל לעזור.

לעולם אל תאמץ או תשב מחדש תועה לכאורה מבלי לעשות תחילה מאמצים למצוא את בעליו. כל וטרינר או מרכז הצלה יוכלו לומר לך אם לחתול יש שבב עם פרטי הבעלים. ייתכן שהם גם יודעים על חתולים מקומיים שדווחו כנעדרים. אתה יכול גם לנסות להשתמש בפוסטרים, מודעות, פוסטים ברשתות חברתיות כדי לאחד את החתול עם בעליו. אפשרות נוספת היא לשים קולר נייר, הכולל את פרטי ההתקשרות שלכם, על החתול. בדרך זו, אם החתול אכן חוזר לבעליו, הבעלים יכול ליצור איתך קשר כדי ליידע אותך שהחתול אינו תועה למעשה. 

חתול פרא בריא בדרך כלל יהיה מרוצה לחיות בחוץ ומסוגל לשמור על עצמו. אז העצה הטובה ביותר היא לעזוב היטב לבד.

כמה ארגוני צדקה לבעלי חיים מפעילים תוכניות מלכודת, סירוס והחזרה כדי למנוע מחתולי פרא לייצר המלטה לא רצויה של חתלתולים. זה עוזר לחתולי הבר להיות בריאים יותר ומונע מהם להפוך למטרד פוטנציאלי עבור התושבים המקומיים. TNR כרוך בלכידת החתולים באופן אנושי, סירוסם, ובזמן שהם בהרדמה, הסרת קצות האוזניים השמאליות של החתולים. כך שניתן יהיה לזהות אותם בקלות כמסורסים ולא ילכוד אותם מחדש ויכניסו אותם להרדמה חוזרת מיותרת. TNR נחשבת לדרך ההומנית והיעילה ביותר להתמודדות עם אוכלוסיות חתולי בר.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן