בעיות עיניים אצל ילדים- הכל על התסמינים והטיפול

בעיות עיניים אצל ילדים

תוכן עניינים

ילדים שיש להם בעיות עיניים מתמודדים עם מחסומים רבים. כמו חוסר יכולת לקרוא לוחות בבית הספר, לראות ולזהות אחרים ממרחק ולשחק ספורט קבוצתי.

היכולת לגשת לטיפול עיניים טוב יכולה לעשות הבדל גדול בחייהם של ילדים אלה. הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

ללמוד כיצד לראות הוא תהליך ארוך שמתחיל עוד לפני שהילד נולד, אך מתקדם במהירות בשש השנים הראשונות לחייו.

כל בעיה בתהליך הלמידה במהלך תקופה זו עלולה לגרום לכך שהמוח יפצה סביבו במקום להתפתח כרגיל, וזה קורה במיוחד כאשר בעיית ראייה אינה מתוקנת במשך זמן רב.

זו הסיבה שילדים צריכים לעבור בדיקות עיניים סדירות ומלאות מגיל צעיר.

לוח זמנים של טיפול עיניים לילדים

כל הילודים צריכים לעבור בדיקת עיניים על ידי רופא מוסמך בזמן שהם בחדר הילדים. אם התינוק פגים או בסיכון גבוה מסיבה כלשהי, אם למשפחה יש היסטוריה של בעיות עיניים, או אם יש בעיה ברורה בעין, יש להתייעץ עם מומחה עיניים.

בשלב מסוים, יש לבדוק מחדש את בריאות העין של התינוק במהלך השנה הראשונה, לאחר 3.5 שנים עבור חדות הראייה בנוסף, וב-5 שנים עבור יישור הראייה מלבד השתיים האחרות.

לאחר מכן, בדיקות סדירות בבית הספר וכן במרפאת הרופא של הילד, אך מומלץ להגיע לביקורים נוספים אם מתפתחים כאבי ראש או פזילה.

בעיות עיניים אצל ילדים- תסמינים מטרידים

אם הילד ממשיך לשפשף את העיניים, מראה כל תנוחת ראש חריגה, מכסה עין אחת, מחזיק דברים וספרים קרוב כדי לראות אותם, ממצמץ הרבה או מתלונן על ראייה מטושטשת, זה עלול להצביע על בעיה בעיניים שיש לבדוק. פזילה, הזעפת פנים כאשר מביטים בריכוז במשהו, או תלונות על גירוד, עיניים צורבות או סחרחורת, כאבי ראש או בחילות לאחר עבודת תקריב, כולם מחייבים בדיקה אצל מומחה עיניים.

סוגים נפוצים של בעיות עיניים בילדים

שגיאות שבירה – פגמים במיקוד העין

אלו כוללים:

 • קוצר ראייה או קוצר ראייה (קוצר ראייה)
 • היפראופיה (קוצר ראייה או רוחק ראייה)
 • אסטיגמציה (עקב כתמים לא שווים או לא סדירים בעקומת הקרנית או בצורת גלגל העין)
 • אניסומטרופיה (כאשר שתי העיניים מראות שגיאות שבירה שונות)

אמבליופיה

נקרא גם עין עצלה. זה מתייחס לראייה לקויה הנגרמת מחוסר תגובה מוחית לקלט חזותי מעין אחת. נגרם עקב דרגות גבוהות של שגיאת שבירה או פזילה.

פזילה או פזילה

כאן העיניים אינן מיושרות זו לזו. לילד יכול להיות מבט מתכנס או מתפצל (אזוטרופיה או אקזוטרופיה, בהתאמה). מבט כלפי מעלה או מטה (היפרטרופיה או היפוטרופיה, בהתאמה). מראה עיניים מוצלבות או מתלונן על ראיית כפול.

בעיות אחרות בראייה דו-עינית כגון:

 • הפרעות שרירים בתנועת העיניים
 • הפרעות אקומודטיביות שבהן המיקוד לקוי בגלל מנגנון ריסי פגום או מבנה העדשה
 • אי ספיקה של התכנסות כאשר העיניים פועלות יחד בצורה גרועה

מחלת עיניים

יש לחפש זאת בילדים שנולדו בטרם עת:

 • אטימות עדשה או קטרקט
 • לחץ תוך עיני מוגבר או גלאוקומה הגורם לנזק קבוע לעצב הראייה
 • רטיניטיס פיגמנטוזה עם ניוון רשתית
 • סרטן של הרשתית
 • רטינופתיה סוכרתית בחולי סוכרת צעירים
 • הפרעות עצביות ומוח המובילות לראייה לקויה

פציעות עיניים

יותר מ-90 אחוז מפציעות העיניים ניתנות להימנעות. השימוש במשקפי בטיחות במצבים בהם צפויה פגיעה בעיניים יכול למנוע את רוב אלו. כגון כל פעילות הכרוכה בשימוש בכלים חדים, חיתוך או גילוף של עץ או אבן, כימיקלים (כולל אלה המשמשים בבית), או זיקוקים.

זעזוע מוח ותסמינים בעיניים

זעזוע מוח נפוץ בילדים ולוקח יותר זמן להחלים ומחצית מילדים כאלה מראים חוסר התכנסות. הורים יכולים לעזור למנוע זאת על ידי בדיקה מוקדמת במקרים כאלה.

מְנִיעָה של בעיות עיניים אצל ילדים

יש ללמד ילדים לדאוג לעיניים שלהם, להימנע משפשוף כאשר חצץ חודר לתוכם. ולהשתמש במשקפי בטיחות כאשר הם חשופים לסיכונים בעיניים. יש צורך בפיקוח מתאים במצבים אלו.

מניעת חשיפה לאור עודף

קרניים אולטרה סגולות באור השמש עלולות לפגוע במרכיבי העין השונים. וכן לגרום לדלקת בעין, לסרטן ולפגיעה ברשתית. אור כחול ממסכים, משחקי וידאו, טלוויזיה וטלפונים סלולריים הוא גם איום.
הורים צריכים לוודא שילדיהם מרכיבים משקפי מרשם במידת הצורך או משקפי שמש באור שמש בהיר. וללמד אותם לא להביט ישירות בשמש. כובעים רחבים מתאימים מומלצים גם לפעילות בחוץ.

הימנעות יותר מדי מעבודת תקריב

קוצר ראייה בילדות מתגבר ויכול להיות קשור לכך שילדים מבלים יותר זמן מאי פעם על מכשירים אלקטרוניים. יותר מדי סמוך לעבודה מותח את גלגל העין ומקדם קוצר ראייה גבוה.

שליטה בקוצר ראייה מוקדם

קוצר ראייה גבוה מתפתח מהר יותר עם קוצר ראייה מוקדם ויכול לגרום בסופו של דבר להיפרדות רשתית, אטימות עדשות, גלאוקומה וראייה כושלת. תיקון ראייה נכון עם אמצעים אחרים שהוצעו על ידי רופא במהלך בדיקות עיניים רגילות יסייעו לעכב זאת.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן