גלאוקומה אצל חתולים – מה זה אומר?

גלאוקומה אצל חתולים

תוכן עניינים

גלאוקומה אצל חתולים: מה זה? אז גלאוקומה היא מחלת עיניים הפוגעת בחתולים וגם בבני אדם. זה גורם לעלייה כואבת בלחץ בתוך העין ועלול להוביל לעיוורון. עם טיפול וטרינרי מוקדם, כולל טיפות עיניים להפחתת לחץ, חתולים יכולים בדרך כלל לשמור על ראייתם ולחיות בנוחות עם מחלה זו.

מהי גלאוקומה?

גלאוקומה היא מחלת עיניים המאופיינת בלחץ תוך עיני מוגבר כתוצאה מפגיעה בניקוז הנוזלים בתוך העין. אם הנוזל, הנקרא הומור מימי, אינו מסוגל להתנקז כראוי, אז הוא מגביר את הלחץ בתוך העין. לאורך זמן, לחץ זה עלול לפגוע בעין. גלאוקומה היא מצב פרוגרסיבי, כלומר בדרך כלל מחמיר עם הזמן.

תסמינים של גלאוקומה בחתולים

ייתכן שלא קל לראות גלאוקומה בשלביה המוקדמים, ולכן הבעלים חייבים לעקוב אחר התנהגות החתולים שלהם לאיתור סימנים של אי נוחות בעיניים. רבים מהתסמינים הללו דומים לאלה של מחלות עיניים אחרות ויש להעריך אותם על ידי וטרינר כדי לקבוע את הסיבה. גלאוקומה עלולה להשפיע על אחת או שתי העיניים.

תסמינים

 • עכירות של העין
 • הפרשות עיניים מימיות
 • פְּזִילָה
 • אישון מורחב (מוגדל).
 • גלגל עין נפוח / מוגדל
 • כפות על העיניים או הפנים

בנוסף לסימנים של אי נוחות בעיניים, התנהגות החתול עשויה להשתנות עם התקדמות המחלה, ולהיות פחות חברתי או רדום עקב כאבים כמו גם ראייה כושלת. אם הראייה נפגעת באופן משמעותי, החתול עלול להיראות מגושם, לשפוט מרחקים בקפיצה על או מחוץ למשטחים ולהיתקל בחפצים – במיוחד חפצים לא מוכרים בסביבה הביתית.

גורמים לגלאוקומה

גלאוקומה מסווגת כראשונית או משנית. גלאוקומה ראשונית היא מולדת, כלומר נוכחת מלידה. והיא נדירה בחתולים (אם כי נראה שלחתולים בורמזים וסיאמים יש נטייה גנטית לצורה זו של המחלה).

הגלאוקומה משנית היא הצורה הנפוצה ביותר של גלאוקומה בחתולים, והיא עלולה להתרחש כתוצאה ממצבים הפוגעים בעין או מונעים ניקוז תקין. כגון:

 • Uveitis (דלקת בתוך העין)
 • לוקסציה של העדשה הקדמית (תזוזה של העדשה כולה, החוסמת את הניקוז)
 • טראומה בעיניים
 • קטרקט מתקדם
 • גידול או דומה או גידול בתוך העין

אבחון גלאוקומה בחתולים

להפרעות עיניים עשויות להיות מספר סימנים, ולכן יש צורך בבדיקות עיניים ספציפיות כדי לאבחן גלאוקומה בחתולים. הווטרינר שלך יתחיל בדיון בהיסטוריה של החתול שלך ויבצע בדיקה גופנית.

בעת בדיקת העיניים, הווטרינר שלך עשוי להשתמש בעדשה מיוחדת כדי להסתכל על המבנים בעין כדי למצוא עדות לגלאוקומה. אם יש חשד לגלאוקומה, הווטרינר שלך ירצה לבדוק לחץ תוך עיני עם טונומטר. המכשיר ממוקם ממש מעל פני העין ומודד את הלחץ בתוך העין. אם הלחץ מוגבר באופן עקבי וסימנים אחרים של גלאוקומה קיימים, סביר להניח שהווטרינר שלך יאבחן גלאוקומה בחתול שלך.

במקרים מסוימים, הווטרינר שלך עשוי להפנות אותך לרופא עיניים וטרינרי להתייעצות. מומחי עיניים אלו הינם בעלי ידע מתקדם ומכשור מיוחד המאפשר להם לאשר אבחנה של גלאוקומה ולהמליץ ​​על הטיפולים היעילים ביותר.

טיפול בגלאוקומה בחתולים

טיפול ראשוני בגלאוקומה כולל בדרך כלל שימוש בטיפות עיניים להפחתת לחץ תוך עיני ודלקת. תרופות כמו דורזולמיד וטימולול פועלות להורדת הלחץ בעין.

ניתן להשתמש בסטרואידים כדי להפחית דלקת. גלאוקומה יכולה להיות קשה לטיפול, אז צפו לראות את הווטרינר לביקורי מעקב מעת לעת. הווטרינר שלך יעקוב אחר שינויים בעיניים ויתאים את התרופות לפי הצורך.

ניתוח עשוי להיות מומלץ במקרים של גלאוקומה חמורה וכאלה שאינם מגיבים היטב לטיפול רפואי. לפעמים, ניתוח לייזר יכול לתקן את הניקוז של ההומור המימי. במקרים של עיוורון או מחלה לא מנוהלת הגורמת לכאב מתמשך, הווטרינר שלך עשוי להמליץ ​​על הסרה מלאה של העין.

פרוגנוזה לחתולים עם גלאוקומה

אין דרך להפוך את הנזק לעין שנגרם על ידי גלאוקומה. ולכן גילוי מוקדם הוא הדרך הטובה ביותר לשמר את הראייה ולמנוע כאב קיצוני. למרות שגלאוקומה היא בדרך כלל מצב מתקדם, טיפול וניהול ייעודיים עם הערכה וטרינרית קבועה יכולים לעזור לחתולים לחיות חיים נורמליים יחסית.

כיצד למנוע גלאוקומה בחתולים

אין דרך מוחלטת למנוע התרחשות של גלאוקומה בחתולים. מכיוון שגלאוקומה ראשונית היא תורשתית, חשוב לא לגדל חתולים עם גלאוקומה ראשונית. ניתן למנוע גלאוקומה משנית אם מתגלה מצב עיניים לפני שהוא גורם לגלאוקומה. זו הסיבה שבדיקות וטרינריות שגרתיות (כל שנה או יותר) הן כל כך חשובות. הווטרינר שלך עשוי להיות מסוגל לזהות שינויים בעיניים לפני תחילת הגלאוקומה או בשלביה המוקדמים.

מאמרים נוספים

מחלות תוכים
הכל על מחלות נפוצות אצל תוכים

ישנן מחלות רבות שיכולות לפגוע תוכים , פרגיות וכדומה ואתה בתור בעלי ציפורים צריכים לדעת עליהם. כי אפשר להגן על תוכים ממחלות אפשריות רק עם ידע הרקע הרלוונטי. במאמר זה

קראו עוד »
דילוג לתוכן