דיאטה לחתולים: 8 דרכים לעזור לחתול שמן לרדת במשקל

דיאטה לחתולים

תוכן עניינים

חתולים בעלי משקל תקין מאושרים יותר, זריזים יותר ונוטים לחיות זמן רב יותר. השמנת יתר, אשר נתפסת בדרך כלל כ-20 אחוזים או יותר מעל המשקל התקין, היא ההפרעה התזונתית הנצפית בתדירות הגבוהה ביותר בחתולי בית, ובמקרים רבים, ניתן למנוע זאת. קרא עוד על דיאטה לחתולים במאמר!

מדוע משקל בריא חשוב לחתול שלך?

השמנת יתר עלולה לגרום לירידה באיכות החיים. חתולים הסובלים מעודף משקל נוטים ליצור פחות אינטראקציה פיזית עם משפחותיהם. לעיתים קרובות הם פחות אנרגטיים, פחות שובבים ויותר רדומים.

יש להם גם סיכון מוגבר לפתח מספר מצבים בריאותיים חמורים.

בעיות בריאות שעלולות להיגרם כתוצאה מהשמנת יתר של חתולים

 • דלקת פרקים (המשקל המוגבר עלול להוות עומס יתר על המפרקים, הגידים והרצועות).
 • מחלת שתן
 • מחלת כליות
 • מחלת לב
 • דלקת כרונית 
 • לחץ דם גבוה (מהווה עומס נוסף על הלב)
 • סוכרת (כיוון שדרישות הגוף לאינסולין עולות על יכולתו של הגוף לייצר או להשתמש בו)
 • קשיי נשימה (שומן בחזה ובבטן עלול להגביל את יכולת הריאות להתרחב)
 • ירידה בתפקוד החיסוני
 • עצירות וגזים
 • דלקות עור
 • כמה סוגי סרטן אפילו נקשרו להשמנה

גורמים להשמנת חתולים 

בדומה לבני אדם, יש מגוון גורמים התורמים להשמנה אצל חתולים, זה לא תמיד פשוט כמו רק האכלת יתר. חשוב לזהות אם ישנן סיבות רפואיות פוטנציאליות להשמנה לפני תחילת תוכנית הרזיה.

הגורמים השכיחים להשמנת יתר בחתולים:

 • האכלת יתר
 • גנטיקה
 • רמת פעילות בישיבה/חוסר פעילות גופנית
 • עיקור או סירוס
 • הרגלי תזונה לא בריאים
 • תת פעילות בלוטת התריס 
 • כמה תרופות
 • מחלת קושינג
 • סוכרת
 • לחץ 
 • כְּאֵב

איך לעזור לחתול שמן לרדת במשקל

ניהול תוכנית הרזיה עבור חתול כרוך בדרך כלל בגישה רב-גונית, בדרך כלל בשיתוף עם אנשי מקצוע וטרינרים.

תוכנית בריאה לא תציע פתרונות מהירים והיא תכלול אותך בהתאמת שגרה בבית ובסביבתו כדי לתמוך בצורה הטובה ביותר בחתול שלך. 

טיפים שיעזרו לחתול שלך להשיל את הקילוגרמים העודפים

1. לשלול מצבים רפואיים בסיסיים

ההיבט החשוב ביותר בכל מסע הרזיה הוא קודם כל לקבוע אם יש מצבים רפואיים בסיסיים שיכולים לתרום לעלייה במשקל של החתול שלך. שלילת, זיהוי וטיפול בבעיות הקשורות לעלייה במשקל הם בעלי חשיבות עליונה.

2. הקשב לעצת הוטרינר שלך

אם לא שמת לב שהחתול שלך מעלה כמה קילוגרמים פה ושם, אל תיעלב אם, בבדיקה השנתית שלו, הוטרינר שלך יגיד שהוא צריך להשיל כמה קילוגרמים. הווטרינר שלך יודע על מה הוא מדבר וכדאי לך להקשיב לעצתו.

במקרים קיצוניים, הוטרינר עשוי להמליץ ​​על דיאטה מיוחדת לירידה במשקל. ניתן גם להציע שקילה קבועה במרפאה שלהם כדי לעקוב אחר ההתקדמות.

3. שקול מה אתה מאכיל את החתול שלך

האיכות של מזון לחתולים ללא מרשם משתנה באופן דרמטי. לחלקם יכול להיות תוספת סוכרים מיותרת, אחרים עשירים במיוחד בשומן.

שימורים לחתולים מכילים פחות קלוריות מאשר אוכל יבש לחתולים. הוא מכיל כמות גדולה של מים, קל יותר לעיכול לחתול וחתולים רבים נהנים ממנו. חלק מהבעלים בוחרים לעבור להאכיל חלק גדול יותר של מזון רטוב בהשוואה ליבש כחלק מהתוכנית. יש גם דיאטות הרזיה ללא מרשם בחנויות לחיות מחמד. אלה לא מיועדים להשפעה מופלאה ועדיין נדרשת מדידת כמויות, אבל הם יכולים לעזור בקטנה.

תסתכל על מה שאתה מאכיל כרגע את החתול שלך ועשה שינוי הדרגתי אם אתה מגלה שהוא לא בריא כמו שחשבת. הווטרינר שלך או תזונאי מוסמך לחיות מחמד יכולים להציע עצות נוספות במידת הצורך. לעיתים הם ימליצו על אוכל רפואי לחתולים המיועד לירידה במשקל.

4. מדדו את קצבת המזון היומית של החתול שלכם

סיבה נפוצה מאוד לעודף משקל של חתולים היא פשוט שהם מוזנים יתר על המידה. נקודת התחלה מצוינת היא להתחיל במדידת המנות היומיות שלהם עם כוס או מאזניים. 

מעבר מהאכלה חופשית, שהיא השארת מזון בחוץ כל הזמן, והתקדם בהדרגה לעבר האכלות מתוכננות.  כשיש קערת אוכל ללא תחתית, אין לך דרך לפקח על כמה כל חתול אוכל. זה אולי נראה נוח בהתחלה, אבל זה גורם מוביל להשמנה.  

כשאתם עוברים את המעבר מהאכלה חופשית, התחילו בארוחות תכופות יותר, מתוזמנות, קטנות יותר והכרזה גדולה כאשר הגיעה שעת הארוחה כדי שהחתלתולים יוכלו להתרגל לשגרה החדשה. אתה יכול גם לשקול להשתמש במזין אוטומטי המוציא כמות מדודה של מזון בזמנים מתוכנתים מראש.

יצירת תחנות האכלה בודדות עבור החתולים שלך יכולה להיות מועילה גם כן. חתולים אינם מעריצים גדולים של אכילה משותפת, יכולים להיות להם בעיות בשמירה על משאבים, ושעת הארוחה לא צריכה להיות חוויה מלחיצה.

5. הפעלות משחק יומיות לפעילות גופנית מוגברת

בנוסף לניטור צריכת הקלוריות ומתן תזונה איכותית, פעילות גופנית היא חיונית למשקל בריא עבור החתול שלך. יש הרבה אפשרויות להגברת פעילות גופנית של חתולים – גם אם הם לא יוצאים לחוץ.

הפעלת דחף הטרף שלהם עם משחק אינטראקטיבי הוא חלק מכריע בהתפתחות החתול שלך ותורם רבות לאיכות חייהם. זוהי גם דרך נפלאה לתרגל את החתולים שלך.

זמני משחק מתוכננים מתרחשים בתוך אותה שעה או שעתיים בכל יום ומספקים לחתול שלך מבנה ולוח זמנים עקבי. מומלץ להחזיק בכל עת מגוון צעצועים אינטראקטיביים, וחלקם נשמרים במיוחד עבור הפעלות משחק.

צעצועים לחתולים כמו עכבר על חוט שיוצאים רק בזמנים אלה יעזור לשמור אותם חדשניים ומהנים. אלה נהדרים להדמיית טרף ועוזרים לנצל את הדחפים הטבעיים של החתול שלך.

זה באמת חשוב לתת לחתול שלך "לתפוס" את הטרף שלו במהלך משחק המשחק. אחרת, הם יהיו מתוסכלים או יפסיקו לשחק איתך או יפעלו בתגובה לדחפים שלא התממשו. אם אתה משחק עם מצביע לייזר, הקפד לקיים כמה הפעלות משחק של חתלתולים עם צעצוע שהיא יכולה לתפוס.

6. השתמשו בצעצועי פאזל ומזינים

האכלת פאזלים עוזרים להאט את אוכלי הבצע, מונעים שעמום ויכולים לספק פעילות גופנית נוספת. הם מאפשרים לחתולים לאכול באופן אינסטינקטיבי יותר בכך שהם מאפשרים להם לחפש מזון ו"לצוד" את האוכל שלהם.

ישנם צעצועים שונים לחלוקת מזון לחתולים שתוכלו לרכוש, ואפילו תוכלו להכין בעצמכם.

כמה אפשרויות האכלה קלות של פאזל עשה זאת בעצמך כוללות:

 • שקיות נייר. הכניסו לשקית אוכל, עכברי צעצוע מכוסים, פינוקים או חתיכות של אוכל יבש. החתול שלך יכול לחקור, להסתער ולהרוס את השקית. זה מקום מסתור נהדר וצעצוע מהנה בו זמנית.
 • פנימיות גליל נייר מגבת. חותכים גליל מגבת נייר לשניים, מקפלים את הקצוות וחותכים כמה חורים קטנים עד גדולים. לאחר מכן תוכל להניח בפנים מזון יבש או פינוקים דלי שומן. ככל שהחתול שלך מתחיל להשתמש בהם יותר, חתוך חורים קטנים יותר כדי להפוך אותו לאתגר יותר.
 • בקבוקי מים. קח בקבוקי מים ריקים, הסר את העטיפה, חתוך כמה חורים קטנים עד גדולים והוסף כמה פינוקים. אתה יכול להשאיר את המכסה פתוח או כבוי כדי להגדיל את הקושי עבור צעצוע פאזל עשה זאת בעצמך.      

7. הערכת התקדמות באופן קבוע

שמור יומן כתוב של צריכת מזון (כולל כל הפינוקים), פעילות גופנית ומשקל שבועי. שקלו את החתול שלכם באותו משקל באותה שעה ביום בכל שבוע. לפעמים זה מועיל לשרטט מידע זה (תאריכים ומשקלים) על גרף.

זכור, לפעמים נראה שהחתול שלך תקוע במשקל מסוים. זה נפוץ. אל תתייאשו, אלא המשיכו בתוכנית להפחתת משקל, וודאו שאבני הבית לא מועדים כולם לתהליך.

ירידה מינימלית אופיינית במשקל לחודש עבור מעשה מבוגר בריא הוא 0.5 ק"ג. באופן אידיאלי, החתול שלך יאבד קרוב לקילוגרם אחד בחודש. ייתכן שחלק מהחתולים יצטרכו ללכת לאט יותר, בעוד שאחרים עשויים להשיל את הקילוגרמים מהר יותר. 

8. אל תיכנע לקבצנות

השינויים צריכים להיות הדרגתיים ובקצב שלחתול שלך נוח איתו, אבל לפעמים האכלה קצת פחות יכולה לגרום לחתול שלך להשמיע קול ולבצע התנהגויות אחרות שמחפשות תשומת לב כדי להתחנן לאוכל.

בתנאי שאתה עוקב אחר תוכנית הירידה במשקל כראוי, לחתול שלך יש גישה להרבה מים טריים, ואין בעיות בריאותיות בסיסיות, אז חשוב לא להסתבך. זכור שאתה עושה זאת כדי, בסופו של דבר, לשפר את מצבו הכללי של החתול שלך. בריאות ואיכות חיים.

לסיכום

חתול שמן זה משהו שכיח ויש לא מעט פתרונות להתמודד עם התופעה. האחריות שלנו כבעלי חתולים לשמור על החתולים שלנו בריאים ומאושרים. תוכלו למצוא את המוצרים לחתול שלכם באתר שלנו, אופציה נוספת חנות לחיות מחמד בבאר שבע. מוזמנים ליצור קשר בכל שאלה.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן