האם אבעבועות רוח גורמים לסיבוכים בעיניים?

אבעבועות רוח

תוכן עניינים

רבים מכם עברתם בילדות את נגיף אבעבועות הרוח. אך האם אי פעם תהיתם אם יש לזה קשר לבעיות עיניים? יצאנו לבדוק…

רקע כללי על אבעבועות רוח

אבעבועות הקופים הוא נגיף DNA השייך לאותו סוג אורטופקס כמו נגיף האבעבועות השחורות variola. זהו נגיף זואונוטי שקופץ מבעלי חיים לבני אדם כדי להעביר זיהום. הנגיף היה בתחילה אנדמי למרכז ומערב אפריקה. והזיהום הראשון של אבעבועות הקופים האנושי זוהה ב-1970 ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו.

בשנת 2022, התפרצויות חדשות של זיהום באבעבועות רוח תועדו במדינות רבות שאינן אנדמיות ברחבי העולם. עלייה פתאומית זו במקרים עשויה לנבוע מאובדן ההגנה הצולבת ברמת האוכלוסייה הניתנת על ידי חיסוני אבעבועות שחורות נגד נגיף אבעבועות הקופים. ארגון הבריאות העולמי (WHO) הכריז על התפרצות אבעבועות רוח כמצב חירום עולמי לבריאות הציבור ב-23 ביולי 2022.

לנגיף אבעבועות הקופים יש שני גרסאות גנטיות מובחנות. קלאד 1 ​​(מוצא מרכז אפריקאי) וקלאד 2 (מוצא מערב אפריקאי). הנגיף הסיבתי של התפרצויות אחרונות שייך לקלאס 2. לגבי אופן ההעברה, נגיף אבעבועות הקופים יכול לעבור העברה מבעלי חיים לאדם ומאדם לאדם. אין מספיק ראיות זמינות לגבי מיני בעלי חיים האוגרים וירוסים. אך מקובל לחשוב שמכרסמים עשויים לשמש מאגר פוטנציאלי לנגיף.

ביטויים קליניים של זיהום באבעבועות רוח

ברוב המקרים, זיהום באבעבועות קוף מגביל את עצמו וחולף תוך 2-4 שבועות. חום, צמרמורות ומיאלגיה הם התסמינים השכיחים ביותר הנמשכים עד 5 ימים לאחר הופעת הזיהום. התסמינים הראשוניים עשויים לכלול גם כאבי ראש עזים, לימפדנופתיה ועייפות.

סימן ההיכר העיקרי של זיהום אבעבועות רוח הוא פריחות חמורות בעור או נגעים הנמשכים עד 2-3 שבועות. במקרים חמורים, הנגיף עלול לגרום לזיהום עור משני, דלקת סימפונות, גסטרואנטריטיס, אלח דם ודלקת מוח. מאגר גדל והולך של ראיות הדגיש גם שהנגיף עלול לגרום לסיבוכים בעיניים.  

זיהום באבעבועות רוח וסיבוכים הקשורים לעיניים

מחקרים שחקרו ביטויים קליניים של זיהום אבעבועות מצביעים על כך שדלקת הלחמית ובצקת עפעפיים הם סיבוכי עיניים שכיחים הנצפים אצל אנשים נגועים. חלק מהמטופלים מפתחים נגעים מוקדיים על הלחמית ולרוחב שולי העפעפיים. דלקת עפעפיים זוהתה גם כסיבוך אפשרי.

לגבי מקורות לדלקת עיניים, מחקרים תיעדו שדלקת הלחמית שכיחה יותר בזיהומים של אבעבועות שמקורם בבעלי חיים. חולים נגועים עם דלקת הלחמית חווים תדירות גבוהה יותר של תסמינים אחרים. כולל בחילות, צמרמורות, כיבים בפה, כאב גרון, חולשה, לימפדנופתיה ופוטופוביה. הם עשויים גם לחוות כאבי ראש חזיתיים המערבים את אזור המסלול.

במקרים קיצוניים, זיהום באבעבועות רוח עלול להוביל לדלקת בקרנית (קרטיטיס), לצלקות בקרנית, ואפילו לאובדן ראייה.

אמצעי מניעה נגד סיבוכים בעיניים

ניתן ליישם אמצעי מניעה מסוימים כדי למנוע סיבוכים חמורים בעיניים בחולים בסיכון עם זיהום באבעבועות רוח. ניתן למרוח חומרי סיכה מקומיים כדי למנוע פציעות שטחיות על פני העין. תוספת ויטמין יכולה להיות שימושית גם בחיזוק החסינות הכללית.

ידוע כי טיפות עיניים טריפלורידין ווידראבין מספקות הגנה מפני נגעים בקרנית הקשורים לנגיף אורטופקס. שימוש לא ברמה של טיפות עיניים אלה כל 4 שעות במשך 7-10 ימים יכול להיות יעיל נגד סיבוכים עיניים הקשורים לאבעבועות.

אמצעי המניעה החיוני ביותר יהיה חיסון עולמי בקנה מידה גדול נגד נגיף האבעבועות השחורות. הודגש על ידי מחקרים רבים שאנשים ללא חיסון נגד אבעבועות שחורות נמצאים בסיכון גבוה משמעותית לפתח סיבוכים בעיניים.

טיפול בזיהום באבעבועות

אין כיום טיפול מאושר קלינית לזיהום באבעבועות רוח בבני אדם. מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר בעבר שתי תרופות דרך הפה. ברינצידופוביר ו-tecovirimat, לטיפול בזיהומי אבעבועות שחורות. תרופות אלו הראו יעילות טיפולית נגד זיהום אבעבועות רוח בבעלי חיים. עם זאת, עד כה לא נערכו ניסויים קליניים בבני אדם לחקור תרופות אלו.

סיכום

קשר ניכר בין זיהום אבעבועות רוח לסיבוכי עיניים הצריך להגביר את המעקב והגילוי של זיהומי אבעבועות עם ביטויי עיניים. בזמן הטיפול בחולים עם תסמיני עיניים, רופאי עיניים צריכים לשקול זיהום באבעבועות רוח כחלק מהאבחנה המבדלת שלהם.

יש צורך במחקרים נוספים כדי לזהות את הקשר הסיבתי בין זיהום לסיבוכי עיניים. זה יעזור לפתח התערבויות טיפוליות פוטנציאליות. יש להקים צוות רב תחומי עם וטרינרים, רופאים, וירולוגים ומומחי בריאות הציבור כדי לנהל טוב יותר את התפרצויות אבעבועות הקופים המתמשכות.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן