האם זיהום באבעבועות רוח יכול להוביל לדלקת שריר הלב?

דלקת שריר הלב

תוכן עניינים

דלקת שריר הלב היא מצב דלקתי של הלב. דלקת שריר הלב מתחילה בהסתננות ישירה של גורם זיהומי ובהתפשטותו בתוך הלב או סביבו, וכתוצאה מכך בשריר הלב. מספר רב של גורמים זיהומיים ולא זיהומיים תורמים לפתוגנזה של מצב זה. 

אי ספיקת לב נקשרה לעיתים קרובות עם זיהום ויראלי. בנוסף, וירוסים הם הגורם השכיח ביותר לדלקת שריר הלב זיהומית, ובכך מובילים במקרים אלו למונח 'דלקת שריר הלב ויראלית'.

זיהום MPXV ודלקת שריר הלב ויראלית

כמה מדינות מערביות דיווחו לאחרונה על התפרצויות של MPXV, וירוס זואונוטי השייך למשפחת האורתופוקס -וירוס . זיהום ב-MPXV, אנדמי בדרך כלל למדינות מרכז ומערב אפריקה, גורם בדרך כלל לתסמינים דמויי שפעת הנמשכים כחמישה ימים, ואחריהם התפרצויות של נגעים עוריים עמוקים ומוגדרים היטב.

נראה שההתפרצות המתמשכת של MPXV הוקלה על ידי מגע מאדם לאדם, במיוחד בקרב גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים (MSM). עם זאת, למרות הקשר הזה, התפשטות MPXV באמצעות מגע מיני לא אושרה. 

מגע קרוב עם חומרים מדבקים הוא גורם הסיכון המשמעותי ביותר להעברת MPXV. למרות שזיהומי MPXV הם בדרך כלל מגבילים את עצמם, השלכות חמורות אינן נדירות, כגון זיהומים משניים, זיהומים בקרנית הגורמים לאובדן ראייה ודלקת מוח.

חיסון נגד אבעבועות שחורות, שהיה קשור בעבר לדלקת שריר הלב, מכיל את נגיף ה-vaccinia, שגם הוא ממשפחת ה- Orthopoxvirus . מכיוון ש-MPXV קשור קשר הדוק לנגיף ה-vaccinia, MPXV עשוי להיות קשור גם לדלקת שריר הלב.

דיווח מקרה

המחקר הנוכחי מספק דיווח מקרה על גבר בן 34 המאושפז לטיפול חירום. ב-28 ביוני 2022, המטופל הציג היסטוריה של חום של 48 שעות, צמרמורות וכאבים בחזה.

הכאב תואר כמתמשך, חד ולא הקרין. עם זאת, נראה שהוא מתעצם עם הזמן. בנוסף, הכאב הוחמר כשהמטופל שוכב והוקל בישיבה זקופה. 

לחולה לא הייתה היסטוריה רפואית או תרופתית משמעותית או אלרגיות. עם זאת, היה לו היסטוריה של שימוש בטבק ומתאמפטמין. 

בדיקת תגובת שרשרת הפולימראז (PCR) של החולה מחלת הקורונה 2019 (COVID-19) הייתה שלילית. הממצאים הבולטים כללו לחץ דם נמוך של 95/65 מ"מ כספית, דופק של 116 פעימות לדקה (בדקה), רמות C-reactive protein (CRP) של 154.5 מ"ג/ליטר, ספירה מוגברת של תאי דם לבנים (WBC) של 13.9 על 10 9 /L וריכוז טרופונין ברגישות גבוהה של 211 ננוגרם/ליטר. 

תוצאות אלקטרוקרדיוגרמה (ECG) הראו טכיקרדיה בסינוס עם עלייה של מקטע ST קעור קדמי צדדי, ובכך ציינו פריקרדיטיס. בנוסף, צילום רנטגן של החזה גילה אטימות רטרו-לבית לא ספציפית.

גישות טיפול ראשוניות לדלקת שריר הלב

בהתבסס על חשד קליני, הוצעו תרביות דם. טיפול אמפירי החל בשילוב האנטיביוטי פיפרצילין-טזובקטם. נקבעה אבחנה זמנית של דלקת שריר הלב של אטיולוגיה לא ידועה, והאנטיביוטיקה הופסקה.

בדיקת אקו לב טרנס-חזה גילתה גודל סטנדרטי של חדר שמאל (LV) וירידה קלה בשיעור פליטת LV של 44%. אנגיוגרפיה כלילית לא הצביעה על מחלת עורקים כליליים או על סימנים כלשהם של כלי דם.

הדמיית תהודה מגנטית (MRI) של הלב תיארה ירידה קלה של חלק פליטת LV, יחד עם הרחבה קלה של LV. בנוסף, נפח חוץ תאי גבוה העיד גם הוא על בצקת שריר הלב. לפיכך, נותרה האבחנה המשוערת של דלקת שריר הלב של אטיולוגיה לא ידועה. 

לאחר מכן, למטופל נקבע מעכב אנזים הממיר אנגיוטנסין (ACE) לטיפול בתפקוד לקוי של LV. עם זאת, חוסמי בטא לא היו מומלצים לחולה זה. מכיוון שהיה לו היסטוריה של שימוש לרעה בחומר רב.

טיפול לאחר אבחון MPXV

המטופלת דיווחה גם על נגעים באברי המין שהופיעו לראשונה ב-25 ביוני 2022. המטופלת הזדהתה בעצמה כהטרוסקסואלית והודתה בהשתתפות בפעילות מינית לא מוגנת עם בת זוג חדשה כמה שבועות לפני הופעת הנגעים באיברי המין. 

הוא גם דיווח שחלק מצעים משומשים בביתו של חבר, שנחשב להומוסקסואל. דגימות הנגע עברו ניתוח PCR, בעוד שהנגע הערווה נבדק עבור Simian  Orthopoxvirus . 

Acyclovir ניתנה לאחר מכן. בשלב זה, המטופל הגבר הבוגר בודד בתא לחץ שלילי לפני שהתקבלו התוצאות. ניתנו גם מינונים סטנדרטיים של ceftriaxone ו-azithromycin. 

המטופל נבדק חיובי עבור  כלמידיה, בנוסף לאישור של  Simian  Orthopoxvirus  בנגע הערווה. על פי המלצות שסופקו על ידי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן של ארצות הברית (CDC), בשילוב עם הסבירות לדלקת שריר הלב במקביל לאחר זיהום MPXV, למטופל נרשמה tecovirimat למשך 14 ימים. Acyclovir הופסק מיד לאחר שהמטופל אושר שלילי עבור  נגיפי הרפס סימפלקס  ו-  Varicella zoster  . 

בימים שלאחר מכן השתפר מצבו הקליני של המטופל. לא היו סיבוכים נוירולוגיים, עיניים או אחרים.

לאחר פתרון של נגעי קרום ואדנופתיה מפשעתית ב-6 ביולי 2022, המטופל הוצא מבידוד והועבר למחלקת לחץ אוויר רגילה.

לאחר מכן, רמות ה-CRP והטרופונין השתפרו. יתר על כן, המטופל נותר בעייתי ולא הראה סימנים של אי ספיקת לב.

סיכום

המחקר הנוכחי דיווח על זיהום Simian  Orthopoxvirus  עם דלקת שריר הלב במקביל. ממצאים אלו מצביעים על קשר אפשרי בין זיהום MPXV ודלקת שריר הלב. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי להעריך את סיבוך זה ואת הקשר שלו עם זיהום MPXV באופן מלא.

התפרצות MPXV הנוכחית מדגישה את החשיבות של ניטור סימני זיהום ויראלי בחולי שריר הלב. זה יבטיח טיפול טוב יותר וימנע העברה בתוך קהילות על ידי יישום אמצעי בידוד מתאימים למניעת התפרצויות עתידיות. 

דוח מקרה זה מראה כי MPXV יכול לגרום לתסמינים לבביים. גילוי זה יסייע ככל הנראה לרופאים בקבלת החלטות אבחון וטיפול מתאימות.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן