דלקת פרקים – האם רפלקסולוגיה ועיסוי עוזרים?

דלקת פרקים

תוכן עניינים

דלקת פרקים היא סימפטום, כמו גם מחלה. מכיוון שהיא משפיעה בצורה כה משמעותית על פעילויות היומיום. ישנם מספר מצבים שבהם מתרחשת הדלקת. מדלקת מפרקים ניוונית ועד דלקת מפרקים שגרונית, המשפיעים על עצום של 54 מיליון אמריקאים.

מהי דלקת פרקים?

דלקת מפרקים ניוונית היא מצב ניווני בעיקר של המפרקים. בדרך כלל מפרקים נושאי משקל או שימוש יתר כמו הברך או הכתף.

מצבים דלקתיים אחרים מלווים לעיתים קרובות בדלקת פרקים כגון דלקת מפרקים שגרונית, פסוריאטית, נעורים ותגובתית. כמו גם דלקת מפרקים אנקילוזית.

הטיפול בדלקת פרקים תלוי בגורם הבסיסי וכן בבריאותו של המטופל. לעתים קרובות רושמים תרופות, כגון תרופות אנטי דלקתיות ומשככות כאב. תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות נמצאות בשימוש נפוץ אך בעלות סיכונים קרדיווסקולריים משמעותיים בטווח הארוך.

יש תרופות אחרות כוללות תרופות אנטי-ראומטיות משנות מחלה, כגון מתוטרקסט או סולפסאלזין. שנועדו בדרך כלל לדכא את התגובה החיסונית ההיפראקטיבית המעוררת דלקת פרקים במצבים אוטואימוניים רבים.

תרופות ביולוגיות הן דרך שלישית של טיפול, שוב מכוונת למערכת החיסון בשלב מסוים ולא בסיטונאות.

תופעות הלוואי המשמעותיות הקשורות לשימוש ברבות מהתרופות הללו הובילו לחיפוש בלתי פוסק אחר טיפולים פחות קשים. רבים מהם מסווגים כטיפולים 'אלטרנטיביים' או 'משלימים'. והיתרונות שלהם, כמו גם הסיכונים, אינם מוכחים לרוב על ידי ניסויים קפדניים, מתוכננים מדעית. עם זאת, רבים מהם ערבים על ידי מטופלים שמצאו הקלה באמצעות השימוש בהם. שניים מהם הם רפלקסולוגיה ועיסוי.

רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא המונח שניתן להפעלת דרגות שונות של לחץ על אזורים מוגדרים בכפות הרגליים, כאמצעי לגרימת הרפיה והפגת מתחים. אלה נקראות נקודות רפלקס, וכל אחת מהן נקשרת למבנה או לאיבר בגוף. האזורים שנבחרו הם אלו המתאימים לאזורים הכואבים בגוף, על פי תורת הרפלקסולוגיה.

רפלקסולוגים מאמינים שבעיות בגוף מתגלות באזור המקביל של כף הרגל. אלה מתוארים בתרשים סטנדרטי המשמש לבחירת האזורים שאליהם יש להפעיל לחץ, בשיטה ספציפית.

בדרך כלל, פגישת רפלקסולוגיה נמשכת שעה, במהלכה נלקחת תחילה היסטוריה מפורטת על אורח חיים, מחלות עבר והבעיה הנוכחית. לאחר בדיקה מדוקדקת של כף הרגל, לעסות בעדינות את כל כף הרגל תחילה כדי להרפות אותה. לאחר מכן, אזור כף הרגל הספציפי מטופל.

כירופרקטורים ופיזיותרפיסטים רבים מציעים טיפול רפלקסולוגי. רוב הרופאים המודרניים היו ממליצים לקחת את אופן הטיפול הזה לצד שיטות טיפול קונבנציונליות כדי להשלים אותן במקום להחליף אותן.

עדות לרפלקסולוגיה

מספר מחקרים העלו כי חולים חווים הקלה בכאב, יש להם פחות חרדה ורמות מתח נמוכות יותר ושינה משופרת. אין תופעות לוואי ידועות. ניסוי קטן בטורקיה מצא גם פחות כאבים ושינה טובה יותר בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית לאחר שישה שבועות ניסוי של טכניקה זו.

עיסוי

עיסוי שימש במשך עידנים כדי להקל על כאבים ונפיחות עקב דלקת. זה מסתמך על מניפולציה פיזית של רקמות רכות, כדי לעודד את זרימת הדם, לסחוב גורמים דלקתיים ולהקל על התכווצות שרירים.

ידועים סוגים רבים של עיסוי, כולל עיסוי קלאסי או שוודי, שהוא הפופולרי ביותר. וכן עיסוי קליני, עיסוי ספורט וטכניקות עיסוי מזרחיות.

עיסוי הוא טכניקה המערבת הן את הנפש והן את הגוף. מכיוון שהיא מספקת תחושת רגיעה ונוחות ללא קשר לתוצאה הקלינית בפועל. למרות שהוא שימש אוטומטית במשך עידנים כדי להרגיע חלקים פצועים בגוף, בכל התרבויות, מעט מאוד מחקר מודרני נעשה על עיסוי לאוסטאוארתריטיס.

עדות לעיסוי

המחקרים המעטים שבוצעו כוללים מספר קטן של חולים. אך ישנן עדויות לכך שזה אכן מקל על הכאב והנוקשות, עם תפקוד טוב יותר של הברך, לפחות לזמן קצר. עם זאת, בטווח הארוך, השיפור משתטח, ונראה כי לעיסוי נוסף אין תוצאות טובות יותר מאשר בטיפול הרגיל.

תופעות לוואי חמורות כגון קרישי דם והן נדירות מאוד. ובעיקר נובעות מעיסוי נמרץ מאוד, או מתרחשות אצל אנשים תשושים או קשישים. במילים אחרות, עיסוי בחולים עם דלקת פרקים צריך לקחת בחשבון את הרגישות המוגברת והנטייה לדלקות של מפרקים אלו. בהשוואה לעיסוי אצל אנשים בריאים.

מחקר אחר מראה שהתועלת המשמעותית ביותר מעיסוי עבור חולים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך מבחינת עלות- תועלת מגיעה עם עיסוי בודד למשך 60 דקות פעם בשבוע על המפרק הפגוע. מחקר זה גם מאשר כי התועלת פוחתת עם הזמן. עד כדי כך שלמטופלים ללא ועם עיסוי יש שיפורים דומים בתוצאות הכאב ובתפקוד המפרקים עם מעקב ארוך טווח, בהשוואה למצבם בתחילת המחקר. לפיכך, עיסוי יכול לעזור למטופלים בטווח הקצר אך אינו נראה כטיפול יעיל לטווח ארוך.

המסקנה היא, אם כן, שאלו בהחלט עשויים להשלים טיפול רפואי בדלקת פרקים. עם יתרונות פסיכולוגיים ותפקודיים לפחות בטווח הקצר. נדרש מחקר נוסף כדי להבהיר את משך התועלת ואופן הפעולה שלהם.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן