הקניית כנות – 3 שלבים ללמד ילדים על יושר וכנות

כנות

תוכן עניינים

"אני לא חושבת שהילד שלי מבין את החשיבות של כנות". אומרת כל אמא לפחות פעם בחיים לאחר שמצאה את הילד שלה משקר על אכילת סוכריות לפני השינה.

אנו מלמדים ילדים לספור, לקרוא, לקשור את השרוכים שלהם. אנחנו מלמדים אותם לפתח את היכולות שהם צריכים כדי להיות מבוגרים מאושרים, פעילים ומותאמים היטב. כנות היא אחת מההתנהגויות האלה. זה מהווה בסיס לאמון במערכות היחסים שלנו. ללמוד כיצד להיות כנים ולתקשר בצורה מכבדת, אדיבה ואמיתית היא מיומנות חשובה שאנו צריכים ללמד את ילדינו.

1. דברו עם ילדים על כנות

חשוב לדבר על כנות עם ילדים. אבל מתי יש לך את השיחות האלה ומה אתה אומר?

הזמן הטוב ביותר לדון בחשיבות של כנות ואמיתות הוא כאשר אתה וילדך רגועים ונינוחים. לא בלהט הרגע לאחר שזה עתה תפסת את ילדך משקר . אם אתה מדבר על כנות ודנה מדוע זה חשוב בזמנים שבהם הילד מסוגל לשמוע אותך ולעבד את מה שאתה אומר, אז כשאתה מגיע לאותם רגעים שבהם אתה ממשמע את הילד שלך לגבי שקר, אתה יכול להתייחס לעקרונות אלה מבלי להיכנס להסברים ארוכים או לדיונים סוערים.

המרכיבים החשובים של שיחות אלו כוללים הסבר מהי כנות ומדוע היא חשובה. לילדים צעירים מספיקה הגדרה פשוטה; דיונים פשוטים וקצרים הם בסדר. עבור ילדים גדולים יותר ובני נוער, אתה יכול לנהל דיונים מורכבים יותר על מה זה אומר להיות אמת כלפי עצמך ואחרים ומדוע.

לדוגמה, אתה יכול לדון איתם בדוגמאות כיצד אתה יכול לתרגל כנות (למשל, "כשאתה עושה טעות, אתה מודה בזה"). ככל שילדים מתבגרים ומתבגרים, הם יכולים להמציא דוגמאות משלהם ולדון כיצד נהגו (או לא) כנות במצבים אלו. אתה יכול לשאול ילדים שאלות כדי להרהר כיצד להיות כנים במצבים שונים (למשל, "ילד שכחה להכין שיעורי בית, והמורה שאלה איפה זה. איך נראית כנות במצב הזה?"). אתה יכול גם לדון בכוונותיהם של אנשים, ובתוצאות הפוטנציאליות הנובעות מהתנהגות כנה או לא ישרה.

סיפורים הם כלי נהדר לניהול שיחות אלו. הם יכולים להיות סיפורי אזהרה לגבי מה שקורה כשאתה משקר. 

כלי נוסף הוא סיפורים

אתה יכול לשאול את ילדך הצעיר שאלות לגבי מה הדמויות אמרו (אמיתי/שקר), מה הדמויות השונות עשויות להרגיש, מדוע הדמויות פעלו כפי שהן פעלו, כיצד יכלו לפעול ומה היו התוצאות של מעשיהן.

גם הורים לילדים גדולים יותר יכולים להפיק תועלת מטכניקה זו כנקודת מוצא לשיחות על כנות. לדוגמה, הורים יכולים לדון בדמויות בספרים שהילד הגדול שלהם קורא. ולהעלות אלמנטים הקשורים לכנות ולחוסר יושר. אתה יכול לספר סיפורים אישיים על זמנים שבהם היית כנה או לא. לספר לילד מה הרגשת ומה קרה לך. אתה יכול גם לדון בסיפורים שאתה שומע עליהם בתקשורת. עבור ילדים גדולים יותר ובני נוער, צריך להיות יותר תן וקח בין הורה לילד לגבי כנות, כאשר לבני הנוער יש קול פעיל באותה שיחה.

2. להכיר ולהכיר ביושר

הכרה בכנות כאשר אתה רואה זאת היא דרך חשובה ועוצמתית לטפח אמיתות.

לעתים קרובות אנו מבחינים בילדים שאינם ישרים ואנו (בצדק) מפנים את תשומת לבם לכך. עם זאת, עלינו גם להפנות את תשומת הלב לכנותם לעתים קרובות. אמירה שכנות היא חשובה. אבל אז לא נותנת לזה שום הכרה או ערך בפועל. זו שליחת מסר חלש לגבי כמה באמת חשובה לך כנות.

כאשר אתה רואה את ההתנהגות, תייגו אותה (למשל, "אני רואה שאתה דובר אמת לגבי הטעויות שעשית"). אתה יכול לתת הערכה חיובית (למשל, "תודה שהיית כנה לגבי היכן שהיית אחר הצהריים") ולשבח (למשל, "אני שמח שסיפרת את האמת על יצירת בלגן").

אבל היזהרו לא להגזים בשבחים. הימנע משבחים לא כנים או מוגזמים. למשל, "וואו, אמרת את האמת! זה פשוט כל כך מדהים כמה אתה כנה"! מכיוון שילדים יכולים בקלות לזהות שבחים כוזבים ומוגזמים. זה נכון במיוחד כאשר אתה מנסה להדגיש כנות ואמינות! כדאי גם לנסות להימנע משבחים השוואתיים. (למשל, "אתם הרבה יותר כנים עכשיו"), שיכולים להזיק על ידי תקשור לילד שהם נתפסים כלא ישרים. זה עלול לטשטש כל מסר חיובי על מה שהם עשו נכון.

אם משתמשים בהם בכנות ובתשומת לב, הכרה ושבח הם כלים רבי עוצמה לטיפוח יושרם של ילדים והפנמתם של סטנדרט התנהגות זה.

3. כנות דוגמנית

אם אתה רוצה שהילדים שלך יהיו כנים, אתה צריך להראות להם איך להיות כנים. התאמת המעשים שלנו למילים שלנו היא חזקה יותר ממילים בלבד. זה מערער את המסר כשאנחנו אומרים לילדים שכנות היא חשובה, אבל אז הם רואים שאנחנו לא ישרים, אפילו במובנים קטנים. המסר שילדים מפיקים מהתנהגות לא תואמת הוא שאנחנו נותנים מס שפתיים לסגולה של כנות, אבל כשזה מתאים לנו אנחנו יכולים "לטשטש" את זה ולשקר.

איך זה קורה? ייתכן שההורים לא יבינו שהפרעה הקטנה שהם אמרו (למשל, אומרים שילדם בן ה-13 הוא מתחת לגיל 12 כדי לשלם את דמי הנסיעה לילד) מעביר מסר חזק. כשאנחנו שולחים ומקבלים הודעות שאומרות "זה בסדר" לעשות את זה – אבל רק קצת – אז כולנו הופכים ל"מזדקנים". אם הורים חושבים שכנות היא חשובה ויש לשמור עליה, אז הם צריכים להדגים זאת בהתנהגותם.

זה נכון גם לגבי קיום הבטחות. כהורה, אתה צריך רק להבטיח הבטחות שאתה יודע שאתה יכול לקיים – ולהתחייב להן. הפרת הבטחה פוגעת באמינות שלנו. אם הבטחות מובטחות ללא תשומת לב ומופרות בקלות, ילדים לומדים שהם לא צריכים לעמוד בהתחייבויות שלהם או להיות כנים לגבי מה שהם יעשו או לא יעשו. עבור ההורים, להיות כנים פירושו שלפעמים אנחנו צריכים לקחת צעד אחורה. לחשוב לפני שאנחנו מדברים, ולהבטיח הבטחות שאנחנו יודעים שאנחנו יכולים לקיים. היתרון של להיות כנה הוא שילדך יראה אותך כאמין. אמין כמקור מידע ואמין מבחינה רגשית.

באמצעות השיחות שאנו מנהלים עם ילדים על כנות, נוכל לטפח את ההגיון המוסרי שלהם. כמו גם התחשבות ברגשות ובנקודות מבט של אנשים אחרים. כאשר דיונים כאלה משולבים עם ההכרה בכנות ובמה שילדים לומדים מהתבוננות במבוגרים שסביבם, המסרים שלנו מקבלים חיזוק הדדי. מה שאנחנו עושים, מה אנחנו אומרים ואיך אנחנו פועלים כולם משפיעים על הילד.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן