חתולים טיפוליים: איך חתולים עוזרים לאנשים חולים

חתולים טיפוליים

תוכן עניינים

בעלי חיים טובים לנפש. כלבים  סוסים ויותר ויותר, חתולים משמשים בטיפול הנתמך על ידי בעלי חיים. אבל איך בדיוק יכולים חתולים טיפוליים לעזור לאנשים חולים ולאילו  דרישות חתולים צריכים על מנת לעשות זאת? 

זה לא משנה לחתול אם אדם זקן, חולה או נכה. העיקר שהאדם יתייחס אליו היטב . לחתול אין אג'נדה נסתרת וחיבתו תמיד כנה ושקופה. הקבלה הבלתי מותנית הזו היא מזור לנפש האדם – במיוחד כאשר הם סבלו. 

חתולים כמטפלים

פסיכותרפיסטים זיהו את ההשפעה החיובית של בעלי חיים על חולים עם מחלות נפש. לפיכך, כלבים, סוסים או לאמות משמשים בטיפול הנתמך על ידי בעלי חיים. גם חתולים הופכים פופולריים יותר ויותר כמטפלים שותפים. בשל האופי האמפתי שלהם, חתולים טובים במיוחד לנשמה. 

לחתולים יש השפעה מרגיעה על חולים רבים רק בזכות נוכחותם בתרגול. האופן שבו הם ישנים בשלווה מכורבלים על הספה במשרדו של המטפל או מרחרח מטופל חדש בצורה ידידותית תורם להפחתת החרדה ולביסוס האמון. 

חתולים פועלים גם כשובר קרח. שיחות זורמות קלות יותר אם המטפל והמטופל הצליחו קודם כל לשוחח ללא מזיק על חתול. יש סיכוי גבוה יותר שיטופלו בעיות מאתגרות לאחר שמתחילים כך. 

מטפלים עם ארבע רגליים הוכיחו שהם מועילים במיוחד בהפרעות חרדה, דיכאון והפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD). 

אנדורפינים ממגע עם חתולים

ניתן להוכיח מדעית את ההשפעה המיטיבה של חתולים על נפש האדם. חוקרים גילו כי המוח האנושי פולט יותר אנדורפינים  בעת ליטוף חתול. במקביל, ייצור הורמוני הלחץ מופחת. 

גרגר של חתול יכול להפחית את לחץ הדם ובכך את הסיכון לסבול מהתקף לב, כפי שמוכיח מחקר ממרכז השבץ של אוניברסיטת מינסוטה. המוח האנושי מגיב לגרגר על ידי פליטת סרוטונין. 

חתולים טיפוליים לילדים

ילדים במיוחד נהנים מטיפול הנתמך בבעלי חיים. לדוגמה, ילדים עם אוטיזם מתקשים לעיתים קרובות בתקשורת עם אנשים אחרים. הם נוטים לקחת דברים כפשוטם ויש להם בעיות לפרש רגשות אנושיים. 

חתולים, לעומת זאת, לוקחים את החולים הקטנים האלה כמו שהם. עמימות, מניעים נסתרים ואירוניה זרות להם. הם מעבירים את הרגשות שלהם בצורה ישירה. מאפיינים אלו מקלים על התקשורת לילדים ועוזרים להם להיפתח. 

חתולים טיפוליים משמשים גם לטיפול בילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADHD). הם עוזרים להם להירגע ולמקד את תשומת הלב שלהם. 

חתולים בבתי אבות

מגע עם חתולים מוכיח את עצמו כמעשיר הן לזקנים והן לסובלים ממחלות נפש. פעם היינו סקפטיים כלפי חתולים בבתי אבות: בעלי חיים היו יותר מדי עבודה ונחשבו לא היגייניים. 

זה השתנה, כי זיהינו את ההשפעה המיטיבה שיכולה להיות לבעלי חיים על אנשים זקנים במיוחד. בבתים מסוימים, אנשים זקנים יכולים כעת לעבור לגור עם חיית המחמד שלהם. למתקנים אחרים יש חתולים משלהם או לוודא שמטפל מבקר בקביעות עם חתול. 

חתולי טיפול בבתי אבות מביאים גיוון לשגרת היום יום ומעניקים נושא שיחה לדיירים. הם מציעים קרבה פיזית וחום לתושבים הסובלים מבדידות. חתולים יכולים לשכב על הברכיים ולנמנם במשך שעות – אידיאלי עבור אנשים בכיסאות גלגלים, למשל. 

חתולים עוזרים עם דמנציה ואלצהיימר

הוכח שנוכחות חתול משפרת את הקשב, התקשורת והאמפתיה של זקנים עם דמנציה בבתי אבות. 

בית האבות Catalina Springs Memory Care באריזונה החל לפני מספר שנים בפרויקט מיוחד, כאשר הדיירים הסובלים מאלצהיימר מטפלים בחתולים יתומים ממקלט החיות המקומי. ההיה צורך להאכיל חתלתולים בבקבוק מספר פעמים ביום. למרות שבהתחלה היו ספקות אם הם יעמדו במשימה, הזקנים ממש פרחו בכל הקשור לטיפול בגורי החתולים. 

אילו חתולים מייצרים חתולים טיפוליים מתאימים?

באילו דרישות חתולים צריכים לעמוד כדי להיות חתולים טיפוליים? גיל, גזע ומין לא משחקים כאן תפקיד. 

זו בעיקר שאלה של אופי אם חתול הוא מטפל מתאים. חתולים טיפוליים צריכים מעל הכל לא לפחד מבני אדם. יש להשתמש בהם למגע עם בני אדם מילדותם המוקדמת ולהרגיש מאוד בנוח בחברת בני אדם. 

חשוב מאוד: חתולים טיפוליים אינם יכולים להוות סכנה למטופליהם בשום צורה. גם אם מטופל כבד איתם, הם עלולים לא לנשוך או לשרוט. מכאן שרק חתולים מאוד סבלניים ואוהבים בני אדם מתאימים. 

חתולים טיפוליים המבקרים במספר מתקנים צריכים להתמודד עם שינויים במיקום ואין להם חשש תיק נשיאה.

חתולים טיפוליים צריכים להיות בריאים

חתלתולים שעובדים כמטפלים שותפים צריכים להיות בריאים. מכיוון שהם באים במגע עם זקנים או חולים, הם צריכים לעבור תילוע באופן קבוע. וכן לקבל את כל החיסונים . 

בנוסף, אין להאכיל אותם עם שיטת BARF  (בשר נא). חתולים שאוכלים בשר נא עלולים להיות מסוכנים לבני אדם עם מערכת חיסון חלשה. 

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן