י"ט בכסלו: ראש השנה לחסידות – מה משמעות היום?

י"ט בכסלו - האדמור הזקן

תוכן עניינים

י"ט כסלו, המכונה גם "חג הגאולה", ו"ראש השנה של החסידות", התחיל ביום שלישי בערב ונמשך עד היום. ביום זה בשנת 1798 שוחרר לבסוף רבי שניאור זלמן מליאדי, לאחר שישב בכלא 53 ימים.

בעקבות השמצות מרושעות, הואשם הרבי בבגידה בכתר ונכלא בתנאים קשים. בחכמתו מרחיקת הלכת, הבין הרבי כי הדבר מייצג העמדה לדין בשמים נגד תורת החסידות, וכך הוא תפס את שחרורו מהכלא כניצחון הגדול של החסידות על כוחות שליליים. מכאן שיום י"ט בכסלו מיועד ליום שמחה, התעלות רוחנית וחיזוק תורת החסידות. בהתייחסו לחגיגת י"ט בכסלו , התחייב בעל התניא: "אוביל את החוגג בשמחתי ממצב של אילוצים להקלה".

חסידי ליובאוויטש ברחבי העולם מתאחדים ביום משמח זה של חג הגאולה. כדי לחזור על סיפור כליאתו של הרבי ולחגוג את שחרורו באמצעות לימוד השראה, שירה וצמיחה קולקטיבית בחסידות ובעבודת ה'.

בהדיץ' במיוחד, י"ט כסלו הוא יום מדהים, בסימן עלייה לרגל המונית לאתר קבורת בעל התניא והגעתם של מאות חסידים המתכנסים מכל קצוות תבל להתפלל באהל בעל התניא, הפצרות. לישועה אישית וקולקטיבית, ולשאוב השראה מתורתו הקדושה.

לקראת אירוע מיוחד זה, החסידים עוסקים בהכנות נלהבות. בהרחבת מקומות הלינה והשירותים הזמינים לקליטת הזרם ההמוני המגיע לבקש רחמים באהל של בעל התניא. ימים מראש אנו עמלים מסביב לשעון בהכנת מקומות אירוח נוחים וארוחות טעימות וחמות שמוצעים ללא תשלום למבקרים.

האיחול המסורתי

לאלו המבקרים בציון ביום קדוש זה, אנו מעניקים את הברכה החסידית הנצחית: 
"לשנה טובה בלימוד החסידות ובדרכי החסידות תיכתבו ותחתמו" 
"תהיו רשומים וחותמים לשנה טובה בלימוד החסידות ודרכי החסידות".

 רבי שניאור זלמן היה מייסד חסידות חב"ד והאדמו"ר הראשון של חב"ד. וחירותו סימנה את תחילתו של עידן חדש. זה של ההפצה הגלויה של חסידות חב"ד. בשנת תקנ"ו הוציא האדמו"ר הזקן את התניא. עליו אמר רבי לוי יצחק מברדיטשוב: "רבי שניאור זלמן הכניס אלוקים כה גדול בספר כה זעיר!"

כמו כן, ביום י"ט בכסלו (1772) נפטר רבי דובבר, המגיד ממזריטש. אז אמר לאדמו"ר הזקן שהיה תלמידו "היום הזה הוא יום טוב שלנו".

איזו מצווה אפשר לעשות היום ברוח י כסלו?

זו חגיגה של 222 שנים. וזה קורה בכל העולם.

י"ט כסלו, החל משקיעת החמה ביום שני בערב יצויין ברחבי העולם בהרצאות והתכנסויות. התכנסויות של אנשים המוקדשים ללימוד חסידות חב"ד – המימד הפנימי המיסטי של לימוד התורה.

י"ט בכסלו, מציין את התאריך שבו שוחרר מייסד תנועת חב"ד. רבי שניאור זלמן מליאדי (1745-1812) מהכלא ברוסיה הצארית. אירוע זה נתן רשות לרבי שניאור זלמן לקדם את תורת חסידות חב"ד במזרח אירופה. שבסופו של דבר תופץ בעולם על ידי ממשיכי דרכו.

השנים המעצבות של גישתו של הרב שניאור זלמן היו רצופות התנגדות. אך היום הפך יו"ד תס"ד לנקודת המפנה בלימוד ואורח החיים של החסידות. ב-1798 טענו בני דורו של רבי שניאור זלמן כי תורת החסידות ניתנה רק לתלמידי חכמים. בשנת 2019 הטיעון כבר לא קיים. כיום, המחשבה והפרקטיקה של חב"ד, משותפת ונגישה לכל דמוגרפיה יהודית.

יום י"ט בכסלו, השנה ביום שלישי, י"ג בדצמבר. משמעותי לחב"ד בכללותו, זוכה לתהודה מיוחדת עבור חב"ד ברוסיה. שבה לאחר היסטוריה של רדיפות היא חופשית כעת לתרגל, ללמוד ולשתף את תורתה. באולם האירועים יברופייסקי במוסקבה התקיימה מפגש "התוועדות" ביום שני האחרון בערב. בעשרות קהילות יהודיות ברוסיה ובחבר המדינות, כמו בכל מקום אחר, יתכבד התאריך בלימוד התניא. נוסח היסוד של חב"ד מאת רבי שניאור זלמן.

מרגיש שאתה זקוק לברכה מהרב הגדול או עצה ? במרכז אגרות קודש ישמחו לסייע לך בכתיבה לרבי וכמובן פענוח והסבר של הרבי.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן