י' בשבט – מה משמעות היום וכיצד חוגגים אותו?

י' בשבט

תוכן עניינים

לפני למעלה משבעה עשורים בי' בשבט, קיבל על עצמו הגאון רבי מנחם מנדל שניאורסון זצ"ל את הנהגת תנועת חב"ד-ליובאוויטש לאחר פטירתו של חותנו, האדמו"ר השישי מליובאוויטש , הגאון רבי יוסף יצחק שניאורסון. זיכרון ישר. בעשורים שלאחר מכן חולל הרבי מהפכה, העניק השראה והנחה את השינוי שלאחר השואה של העם היהודי הנמשך עד היום.

היום הזה, הרלוונטי כל כך לכל יהודי בדורנו, הוא בוודאי זמן למחשבה, למידה, תפילה, החלטות חיוביות ומעשי חסד.

מצוות היום כוללות בדרך כלל התכנסויות קהילתיות ותפילה, כמו גם ביקורים באהל, מקום מנוחתם של האדמו"רים בקווינס, ניו יורק.

מחפש דרכים לתעל את ההשראה של היום הזה לתוך הבית שלך?

צירפנו הצעות נוספות, רבות מהן זהות לתקופות רגילות

1. הדליקו נר

הדליקו נר 24 שעות, רצוי שעשוי משעוות דבורים. (המילה העברית לשעוות דבורים – שעוה – היא ראשי תיבות של הפסוק הקיצו ורננו שוכני עפר, "יושבי העפר יקומו ויזמרו", רמז לתחיית המתים.)

2. שירו ​​ניגון של הרבי

הרבי לימד 13 ניגונים – הנקראים ניגונים  בשנים הראשונות להנהגתו. במסורת החסידית, מאמינים שמורה מחדיר את נשמתו לניגונים שהוא מלמד, ומאפשר לנו להתחבר אליו בדרכים שאיננו יכולים להתחבר באמצעות תורתו המילולית.

3. למד את תורתו של הרבי

לאחר כל אחת משלוש התפילות היומיות  מעריב, שחרית ומנחה, לומדים חלק מ"באתי לגני", השיח החסידי שהרבי הקודם הכין להשתחרר וללמוד בשבת שנפטר, שהרבי ראה בו מעין גמר. צוואה וצוואה של חותנו.

4. למד את תניא

למד פרק תניא לפני שתתחיל את תפילת שחרית, ולאחר מכן למד פרק נוסף לאחר תפילת מנחה.

5. תן צדקה

תרומה (באינטרנט או על ידי הכנסת כסף לקופת צדקה) למוסדות ולמטרות הקשורות לרבי. הרבי הדגיש כי עליך לעשות זאת בשם עצמך וכל אחד מבני ביתך.

6. כתבו עצומה לתפילה

המכתב המסורתי שכותבים לצדיק, גם לאחר פטירתו, נקרא פדיון נפש, ובקיצור פאן. אנו מבקשים בו מהצדיק לעורר חמלה שמימית על נפשנו, ועל כל הקרובים אלינו.

קרא את פידיון הנפש שלך תוך כדי חזות של הרבי עומד לפניך, והשאיר את פדיון הנפש בין דפי מאמר או הוראה כתובה של הרבי. לאחר מכן שלח אותו למקום קבורתו של הרבי בבית הקברות מונטיפיורי בקווינס כדי להציבו שם. אתה יכול לשלוח את המכתב שלך באמצעות טופס מקוון או דואר אלקטרוני.

7. לימוד משנה

המשנה מאויתת באותיות עבריות כמו נשמה, הנשמה האלוהית שבתוך כל אחד מאיתנו. כך, במשך 24 השעות, לומדים פרקי משנה המתחילים באותיות שמו של הרבי הקודם.

8. דיון באדמו"רים ובאהבתם לכולם

קבע זמן לשבת עם משפחתך ולדבר על האדמו"רים, האידיאלים שלהם, והעבודה לה הקדיש את כל חייו, במיוחד בהתייחסות לילדים וחיזוק החינוך היהודי. מצא סיפור או הוראה של האדמו"רים שאתה מתחבר אליו (במיוחד כזה שממחיש את אהבתם הבלתי מותנית לכל האנשים), והפיץ אותו למעגל המדיה החברתית שלך.

אתה יכול למצוא סיפורים והרהורים יפים על שני האדמו"רים בחבר בית 10 שבט שלנו.

9. הצטרפו להתכנסות

זו תקופה שבה קהילות מתכנסות להתוועדות חסידית הנקראת התוועדות – שילוב ייחודי של סיפור, הוראה, שירה ושיתוף, שבמהלכו המשתתפים מעוררים השראה בעצמם ובאחד את השני. רוצה להצטרף? דבר עם מרכז חב"ד המקומי שלך.

10. ערכו תוכנית

התבוננות פנימית זה נחמד, אבל פעולה היא חיונית. עכשיו זה הזמן לקבל החלטות קונקרטיות לגבי דברים שאתה יכול לשפר, הן במונחים של השירות האלוהי שלך והן במונחים של אינטראקציה עם הסובבים אותך.

מתלבט? מרגיש שצריך יעוץ והכוונה ? אגרות קודש תשובה מיידית יעזרו לך לקבל תשובה מהרבי ולקבל החלטות חשובות.

אל תגביל את עצמך לעצמך

הרבי לימד אותנו להוציא את היהדות לרחובות ולחלוק אותה עם אחרים. בזמנים מאתגרים אלה, ייתכן שלא ניתן יהיה לגשת פיזית לאנשים ולהציע להם נרות שבת להדלקה או תפילין להניח, ולא יהיה נוח לאנשים להזמין אותך לביתם לקביעת מזוזה. אבל באמצעות מתנת התקשורת הדיגיטלית, עם קצת התמדה ויצירתיות, אתה בוודאי יכול לשתף אחרים באחד או יותר ממבצעי 10 המצוות של הרבי . איך אתה מתכנן לתרגם את הכוונות החיוביות שלך לפעולה קונקרטית?

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן