למה חתולים טובים לבריאות שלנו?

חתולים טובים לבריאות

תוכן עניינים

אין כמעט צלילים מרגיעים יותר מאשר גרגור של חתול. בעלי חתולים יאשרו שהחיים עם חבר חתולים עושים להם טוב. למעשה, הצהרה זו ניתנת להוכחה מדעית. קרא במאמר הבא מדוע חתולים טובים לבריאות שלנו.

האם חתולים באמת טובים לבריאות שלנו?

1. חתולים מפחיתים את רמות הלחץ

חוקרים אמריקאים הצליחו להוכיח במחקרים שחתולים מפחיתים את רמות הלחץ של בעליהם. אנדורפינים משתחררים יותר ויותר על ידי ליטוף של חתולים, בעוד ייצור הורמוני הלחץ מופחת במקביל. גרגור החתול מעצים את האפקט המרגיע.

לצורך המחקר, צוות החוקרים חיפש קבוצה תעסוקתית הנחשפת לרמות לחץ גבוהות על בסיס יומיומי ובחר בסוכני מניות בודדים. הם הצליחו להוכיח שלנוכחות של חתולים הייתה השפעה חיובית על הנבדקים. נצפו תסמיני לחץ אופייניים כמו עליית לחץ דם, עלייה בקצב הלב וייצור זיעה. נבדקים עם חתול הגיבו בצורה רגועה יותר במצבי לחץ.

2. חתולים טובים ללב

לחץ הדם שלנו עולה כשאנחנו במתח. כל מי שסובל לצמיתות מיתר לחץ דם הוא בעל סיכון מוגבר לסבול ממחלות לב וכלי דם. מכיוון שלחתולים יש השפעה חיובית על רמות הלחץ, גם הסיכון למחלות לב מופחת בהתאם לכך. ואכן, מחקרים מראים שבעלי חתולים הושפעו פחות מהתקפי לב ב-30 אחוזים.

3. חתולים מרפאים עצמות

לגרגור של חתולים יש אפקט מרגיע, אבל יכול לעשות אפילו יותר מדי. מחקרים מראים שלרעש הזמזום האחיד שמשמיעים חתולים יש השפעה מרפאת על העצמות . לפיכך, שברים בעצמות נרפאים הרבה יותר מהר עם חתולים מאשר יונקים אחרים. חוקרים גילו שתדר הגרגר של כ-25 הרץ אחראי לכך. אכן, לגרגר יש השפעה גם על בני אדם. בעזרת מכשירי רטט הצליחו החוקרים לחקות את התדר ולהוכיח את השפעת הריפוי על עצמות האדם.

4. חתולים מפחיתים את הסיכון לאלרגיות לילדים

הורים טריים מודאגים לעתים קרובות מכך שלחתול שלהם עלולה להיות השפעה שלילית על בריאות ילדם, אך ההפך הוא הנכון. מחקרים מוכיחים שלילדים שגדלים עם חתול יש סיכון נמוך יותר לסבול מאלרגיות . עם זאת, זה קורה רק אם אין היסטוריה משפחתית.

ילדים שגדלים עם חתול חווים יתרונות נוספים, כפי שאושר על ידי מספר מחקרים. לדוגמה, לחתולים יש השפעה חיובית על התפתחות האישיות של ילדים . הם לומדים במהירות לקחת אחריות ולפתח יכולת חברתית גדולה יותר .

5. חתולים רגישים

נראה שלחתולים יש אנטנות עדינות מאוד למצבנו, לעתים קרובות הם מבחינים בבירור כאשר אנו לא מרגישים טוב או חולים. יש סיפורים שרומזים עד כמה חתולים באמת רגישים. למשל, החתול הזכר אוסקר, שחי במתקן טיפול אמריקאי. הוא צועד לאורך המסדרונות מדי יום ומבקר את החולים. הדבר יוצא הדופן הוא שנראה שהוא שם לב מתי חולה על סף מוות. התחזיות שלו כל כך מדויקות עד שצוות הטיפול מודיע לקרובים אם אוסקר שוכב ליד מטופל לתקופה ארוכה יותר.

6. חתולים יכולים להיות טיפוליים

בשל השפעתם החיובית עלינו בני האדם, חתולים משמשים כיום גם בטיפול בעזרת בעלי חיים. חתולים טיפוליים יכולים לעזור לאנשים מבוגרים עם דמנציה או ילדים עם ADHD, למשל. הם משדרים תחושה חיובית למטופלים ונלחמים בתחושות של בדידות. בנוסף, הם יכולים לצמצם את המרחק בין מטפלים למטופלים. לפיכך, ישנן אפשרויות רבות לפריסת חתולים טיפוליים.

לסיכום,

לחתולים טיפוליים אין הכשרה מיוחדת, אם כי הגיוני שהם יהיו ממוקדים באנשים ופתוחים כלפי זרים. כל חתול מתאים באופן עקרוני. לדוגמה, מקלט לבעלי חיים במינכן התחיל את הפרויקט "ילדים קוראים לחתולים". בדומה לכלבי קריאה, ילדים המתקשים בקריאה יכולים בקביעות לקרוא בקול רם בפני חתולים, מכיוון שהם מאזינים טובים ואינם מעבירים ביקורת. זה נותן לילדים תחושת ביטחון ועוזר להם ללמוד לקרוא. גם חתולי המחסה לבעלי חיים נהנים להיות מלטפים על ידי המבקרים הקטנים שלהם.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן