ממה חתולים מפחדים? מה התסמינים ואיך אפשר למנוע מהם לפחד?

ממה חתולים מפחדים

תוכן עניינים

אנחנו מסתכלים מה גורם לחתולים שלנו לפחד, ומקבלים את העובדות מאחורי כמה פחדים חתוליים שדווחו לעתים קרובות, כולל מים, השתקפות משלהם ומלפפונים.

כולנו שמענו את הביטוי 'חתול מפחיד'. אבל למה חתולים ידועים כמפחדים? בעוד שפחד הוא רגש נפוץ אצל רוב בעלי החיים, יכול להיות שאנחנו מודעים לו במיוחד אצל החתולים שלנו. כי חושי השמיעה, הראייה והריח הסופר רגישים שלהם עוזרים להם להגיב כל כך מהר להיבהל. ולברוח בהתחלה סימן לאיום פוטנציאלי! כמו כן, החתולים שלנו הם יצורים של הרגל. הם נעשים בקלות חרדה כאשר משהו מוציא אותם מהטריטוריה או השגרה הרגילים שלהם. עם זאת, חתולים יכולים להסתיר סימני פחד וחרדה בצורה מצוינת, מה שהופך אותם לקשים לקלוט.

חלק מהחתולים חוששים יותר באופן טבעי בגלל ההרכב הגנטי שלהם. בעוד שאחרים – במיוחד גזעים גדולים וחזקים יותר כמו, בנגלים וטנדרים טורקיים – עשויים להיראות בטוחים יותר. עם זאת, סוציאליזציה בחודשיים הראשונים לחייו של חתלתול משחקת תפקיד גדול אף יותר מאשר גנטיקה או גזע.

החתולים שלנו יכולים לפחד מכל מיני דברים סביב הבית ומחוצה לו. חלקם עשויים להיות ברורים (כמו הכלב של השכן!) לפחדים חריגים יותר כמו שקיות ניילון, בלונים או מניפות. כאן, אנו מסתכלים על כמה פחדי חתולים שדווחו בהרחבה – ומגלים מה באמת קורה.

רעשים חזקים

סדקי רעמים וזיקוקים יכולים להפחיד אותנו, אז תארו לעצמכם כמה מפחידים הם חייבים להיות לחתול עם שמיעה רגישה במיוחד, וללא הבנה של סופות או ליל המדורות! אל תפספסו את הטיפים המובילים שלנו להקלת הפחדים של חתול במהלך עונת הזיקוקים , כולל איך לבטל את הרגישות שלו בהדרגה לצליל.

בבית, חתולים מפחדים לעתים קרובות ממכשירי חשמל ביתיים רועשים, במיוחד אם הם לא התרגלו אליהם בתור חתלתולים צעירים. שואבי אבק, מכסחות דשא, מדפסות, מכונות כביסה ומייבשי שיער הם אשמים נפוצים.

בדומה לזיקוקים, אם לחתול שלך יש פוביה בולטת מרעש, זה עשוי לעזור להתאקלם לצלילים מטרידים בווליום נמוך מאוד, ולבנות בהדרגה את הסבילות שלו. זה צריך להיעשות לאט ובזהירות, עם זאת, לאפשר לחתול שלך לעזוב את המצב בכל עת – קרא את עצות המומחים שלנו להתמודדות עם פוביה מרעש.

מראות

האם מראות מפחידות חתולים? ובכן, חתולים רבים מתעלמים מהם לחלוטין, בעוד שלאחרים יש תגובה מסובכת יותר, להילחם או לברוח. כמו רוב החיות, חתולים לא מזהים את עצמם במראה. כתוצאה מכך, הם עלולים לתפוס את ההשתקפות שלהם כחתול לא ידוע. זה הופך למבולבל עוד יותר בגלל היעדר הריח הרגיל שהם מצפים לקלוט! במקרים אלה, החתול שלך עלול להתפרץ בהתגוננות במראה, או לברוח.

אין הרבה שאתה יכול לעשות כדי למנוע מחתול חווה את הפחד הזה, מלבד לוודא שהם יכולים לבוא וללכת בחופשיות מחדרים המכילים מראות – או להסיח את דעתם עם פינוק או קצת מהומה. בהינתן הזמן, סביר להניח שהם יתרגלו לעובדה שחתול מוזר וחסר ריח מופיע בחלק מסוים של הבית. אתה יכול לצפות שהחתול שלך יסתכל טוב מסביב ומאחורי המראה, רק כדי לוודא שהפולש לא מתחבא!

מים

חתולים התפתחו באקלים חם ויבש שבו הם רק לעתים רחוקות נרטבו. ההרטבה גורמת לחיית המחמד שלך להרגיש כבדה וקרה. היא מקלקלת את הטיפוח המוקפד שלה ומשכך את אותות הריח שלה. לא פלא שחתולים רבים מפחדים ממים. אבל זה מיתוס שכל החתולים. טנדרים טורקיים הם הגזע המפורסם ביותר בהנאה ממים ושחייה. בעוד שאפילו חתולים מסוימים שמתנגדים לטבילה מלאה במים עשויים לשחק בשמחה עם ברז זורם – בנגלים, למשל.

בדרך כלל קל מספיק לחתול שלך להימנע ממים – אבל אם אי פעם תצטרך לתת לו ניקיון, עדיף להמשיך בזהירות ולעקוב אחר העצות שלנו לגבי שטיפה ורחצה של החתול שלך כדי למזער את רמות הלחץ שלו.

ריהוט חדש

כאשר חתולים משפשפים את הרהיטים או מתגלגלים על השטיח, הם מעבירים סמני ריח שטוענים לדברים האלה כחלק מהטריטוריה שלהם. החליפו את הספה או השטיח, ואתם מחליפים את הריח המוכר שלהם בריח חדש ומוזר. זו הסיבה שכמה חתולים נראים עצבניים או אפילו מפחדים מהריהוט החדש שלך. הם צריכים להתגבר על הזמן הנתון הזה. אבל הנחת כרית או שמיכה מועדפת על הפריטים החדשים יכולה לעזור להקל על המעבר. אולי תרצה לשקול להשתמש במפיץ פרומונים, כדי לספק ריח מרגיע.

עוזב את הבית

חתולים הם מאוד טריטוריאליים. כשאתה לוקח אותם לווטרינר, לחתול או לבית חדש, אתה מרחיק אותם מהסביבה והריח המוכרים שלהם. וזה משהו שרוב חיות המחמד ימצאו מטריד. היו סבלניים איתם, ספקו להם צעצועים או ריחות מוכרים שיעזרו להם להרגיש יותר בנוח בסביבה מוזרה. ועיין בטיפים שלנו להעברת החתול שלך לבית חדש .

חתולים וכלבים אחרים

לחתול שלך, כלב מחמד נראה ומריח כמו טורף, אז זה רק טבעי שהם מתנהגים מפוחדים. עם זאת, עם היכרות מדוקדקת עבור האנשים הנכונים, כמה חתולים וכלבים יכולים להסתדר ממש טוב. בינתיים, אתה אולי אוהב את הרעיון של החתול שלך להתיידד עם חתול אחר. אבל חתולים אינם זקוקים לחברה והם לרוב יצורים טריטוריאליים. ככאלה, הם נוטים להיות עוינים או מפחדים כאשר עולה חדש נכנס לטריטוריה שלהם.

אם אתם מציגים חתול חדש לחתולים הקיימים שלכם, עדיף לעשות זאת לאט מאוד. להציג את הריחות שלהם. דרך שמיכה או בד – זה לזה תחילה. לפני שתתקדם בהדרגה להצצות מבוקרות של החתול השני. לאחר מכן פגישות קצרות ומפוקחות פנים אל פנים, לפי העצה שלנו שאושרה על ידי ההתנהגותיים . אותה גישה הדרגתית היא הטובה ביותר אם מציגים חתול לכלבים .

אֲנָשִׁים

אדם חדש שמבקר בביתכם מריח מוזר ועלול להתנהג בצורה בלתי צפויה בעיני החתול שלכם. לכן טבעי שיהיו זהירים. גם חוויות העבר יכולות לשחק תפקיד. למשל, תפסתו על ידי פעוט עלולה לגרום לחתול לפחד מכל הילדים.

התגברות על האסוציאציות השליליות הללו דורשת זמן וסבלנות. אם נראה שהחתול שלך מפחד מאורח קבוע או מבן הזוג החדש שלך. למשל, בקשו מהאדם לשבת בשקט על הרצפה בזמן שהוא מציע לחיית המחמד שלכם כמה פינוקים אהובים. שמרו על האינטראקציות בתנאים של החתול שלכם. כדי שהוא יוכל לבחור אם לגשת אל הזר או לצאת מהחדר, במקום שילטפו אותו בכוח או יאספו אותו.

לפני כמה שנים, סרטוני אינטרנט ויראליים הראו חתולים תמימים מתחרפנים כאשר בעליהם הניחו מלפפון מאחוריהם בזמן שהם אכלו. מה שגרם למיליונים לחפש בגוגל 'למה חתולים מפחדים ממלפפונים?'. כמה פרשנים שיערו שהמלפפון דומה לנחש, מה שגרם לתגובת פחד מולדת אצל החתולים. עם זאת, הסבר סביר יותר הוא שחיות המחמד התמימות פשוט נבהלו מחפץ לא מוכר שהופיע לפתע קרוב אליהם בזמן שהם לא היו מוגנים!

תהיה הסיבה אשר תהיה, ברור שהחתולים חשו אי נוחות מהחוויה בסרטונים המקוונים. אז שימו לב שחיית המחמד שלכם עלולה להיות מוטרדת מההופעה הפתאומית של כל חפץ בלתי צפוי בשדה הראייה שלהם.

חתולים מפוחדים רבים יתכופפו ויתכווצו, הגוף מתוחים, אוזניים פחוסות עם אישונים גדולים. סימני פחד עדינים יותר אצל חתולים כוללים כמה. ליקוק אף, מצמוץ מהיר (בניגוד למצמוצים איטיים כשהם מרגישים בטוחים), או בליעה בהיעדר מזון.

חתול שפוחד עלול לנסות להסתתר במקום בלתי נגיש, לעלות לנקודת תצפית בטוחה וגבוהה או לברוח. כל אלה הם הדרכים המועדפות על חתולים להתמודד עם מתח וקונפליקט. כשזה לא עובד, הם עלולים להרגיש צורך להראות התנהגות תוקפנית ומתעמתת בניסיון להדוף וליצור יותר מרחק בינם לבין הדבר שממנו הם מפחדים. הם עלולים לשרוק, לצעוק, לנהום ולחליק, הגב מקומר ופרווה מורמת.

חתול שמרגיש כל הזמן חרדה או מבוהל עלול להראות סימנים של מתח כרוני. כגון צעדים, טיפוח יתר או שירותים מחוץ למגש החול שלו. הדבר מזיק מאוד לרווחת החתול ולכן יש לפנות לעזרה.

מניעה עדיפה על ריפוי כשמדובר בחתולים מפחידים. לגורי חתולים יש 'תקופת חיברות' קצרה בין כשבועיים לשבעה שבועות. אם יש להם חוויות חוזרות וחיוביות של משהו בגיל מכונן זה, סביר להניח שהם יקבלו אותו בקלות כאשר הם יתקלו בו שוב בעתיד.

אם אתה מגדל גורי חתולים, הכנס אותם בעדינות למכשירים רועשים. (לשמור על מכשירי השקט בהתחלה). סוגים שונים של אנשים, טיפול עדין ושאר חיות מחמד ידידותיות, בריאות ומחוסנות. זה יעזור להם לפחד פחות מהדברים האלה כשהם יגדלו. אם החתלתול החדש שלך מגיע ממגדל או ממרכז הצלה, שאל באילו טכניקות סוציאליזציה הם משתמשים. 

עבור חתולים מבוגרים, נסה לדמיין את הפחד מנקודת המבט של חיית המחמד שלך והמצא פתרונות. קופסה נעימה על מדף גבוה יכולה לאפשר לחתול שלך לפקוח עין פקוחה על שואב האבק או על כלב ביקור מגובה בטוח. כסו את הקופסה בשמיכות מבודדות קול, והיא גם הופכת לנסיגה מבורכת מזיקוקים או רעמים.

מפזר פרומון תוסף עשוי לעזור לחתולים מסוימים להרגיש רגועים יותר בנסיבות מעוררות פחד, וכך גם לנסות טכניקות של חוסר רגישות לפחדים נפוצים. עם זאת, היו רגישים לרגשותיו של החתול שלכם. אפשרו לו תמיד להרחיק את עצמם ממצבים מפחידים. שכן אילוץ אותם להתעמת עם הפחדים שלהם עלול רק להחמיר את החרדה שלהם.

אם אתה מבחין בסימני פחד אצל החתול שלך באופן קבוע – או כל שינוי פתאומי בהתנהגותו – ואינך יכול לאתר את מקור החרדה שלהם, התייעץ עם הוטרינר שלך. הם יבדקו אם יש בעיות בריאותיות בסיסיות, ויעצו אם זה יכול להועיל לפנות לרופא מוסמך להתנהגות בעלי חיים (לדוגמה, מהמועצה להתנהגות והדרכה של בעלי חיים).

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן