סימנים מוקדמים – איך תדעי שנכנסת להיריון?

סימנים מוקדמים להיריון

תוכן עניינים

הריון הוא אירוע חיים המחולק לשלושה טרימסטרים של 13 שבועות כל אחד. הוא טומן בחובו התאמות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות מהותיות עבור האם. בתוך כל שליש, מתרחשות התאמות רבות במטרה סופית להקל על הצמיחה של העובר. איך תבחיני בסימנים מוקדמים להיריון?

הבולטים ביותר הם שינויים פיזיים ופיזיולוגיים כדי להתאים את העובר הגדל ולהתכונן להורות. באופן מסורתי, סימנים ותסמינים של הריון מקובצים לשלוש קטגוריות: משוער, סביר וחיובי. הסימנים היחידים בעלי דיוק של 100% הם סימנים חיוביים. בעוד שרוב הסימנים המוקדמים להריון שייכים לקטגוריית ההנחה.

סימנים קליניים מוקדמים להיריון

הסימן המוקדם הברור ביותר להריון הוא החמצת מחזור או אובדן הווסת. למרות שדילוג על מחזור אינו סימן אמין להריון (במיוחד אם לאישה יש מחזור לא סדיר). יש לקחת בחשבון הריון אם הוא מלווה בבחילות והקאות (בחילות בוקר), רגישות בשדיים, עייפות ותדירות השתן.

עם זאת, הסימנים המוקדמים שהוזכרו לעיל מייצגים שינויים משוערים שאינם נחשבים לאינדיקטורים מהימנים להריון שכן כל אחד מהם יכול להוות סימן למצבים אחרים מלבד הריון. לדוגמה, אובדן הווסת יכול להיגרם כתוצאה מהפרעה בתפקוד האנדוקריני, גיל המעבר המוקדם, תת תזונה, סוכרת, אנמיה, ריצה למרחקים ארוכים או מתח.

יתר על כן, בחילות והקאות יכולות להיגרם מהרעלת מזון, הפרעות במערכת העיכול או זיהום חריף. רגישות בשדיים עלולה לנבוע משינויים קדם וסתיים, דלקת שד סיסטיקה כרונית או שימוש באמצעי מניעה דרך הפה. בעוד שעייפות יכולה להיות תוצאה של מתח, אנמיה או זיהומים ויראליים.

לבסוף, לתדירות השתן יכולה להיות שפע של סיבות שונות מלבד הריון. בעיקר זיהום, ציסטוצלה, הפרעות מבניות, גידולי אגן, או אפילו מתח רגשי. לפיכך, למרות ששילוב של סימנים מוקדמים יכול לרמז על הריון, הם אינם אמינים בלחלוטין.

זו הסיבה ששימוש בבדיקות הריון ביתיות מומלץ כשלב ראשוני כאשר קיים חשד. עם בדיקות הריון מודרניות, מדייקות לרוב, הריון עשוי להתגלות עד ארבעה ימים לפני המחזור הצפוי.

סימני תסמיני הריון - רעלת הריון, נפיחות, חוסר יציבות רגשית, בעיות קיבה.  זכויות יוצרים תמונה: Alla_s / Shutterstock

סימנים סונוגרפיים

ניתן להבחין בכמה סימנים מוקדמים להיריון מוקדם גם באולטרסאונד אבחנתי או סונוגרפיה. השלב המוקדם של העובר, המכונה גם בלסטוציסט, מושתל כשבוע לאחר ההפריה ומושתל במלואו בתוך רירית הרחם לאחר כ-9.5 ימים. ההרחבה שלאחר מכן של שק ההריון המוקדם נראית בהדמיית אולטרסאונד.

חלל הרחם נשאר ישר יחסית (לא מעוות), מה שניתן להראות באולטרסאונד. כתוצאה מכך מתבוננת שק ההיריון הסמוך לחלל רחם ישר שכזה ברירית רחם עבה. סימן סונוגרפי המכונה גם סימן תוך-הפסק.

העדות המוקדמת ביותר להריון תוך רחמי היא אזור אקוגני בתוך רירית הרחם העבה. הנראה בסביבות 25 יום מהמחזור החודשי. שבועיים לאחר מכן ניתן לראות עדות ראשונה לנוכחות עובר. בעקבות הצמדת שתי הבועות הזעירות – שק השפיר ושק החלמון – לדופן שק ההריון.

בין שתי הבועות הללו, ניתן למצוא את הדיסק העוברי, והמבנה כולו ידוע כסימן הכפול. יחד עם הסימן תוך-הפסק, הסימן הכפול מייצג את הסימן הסונוגרפי הבולט ביותר להריון מוקדם.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן