עישון טבק או מריחואנה – מה עדיף?

עישון מריחואנה

תוכן עניינים

תהית לעצמך פעם מה יותר מזיק, עישון מריחואנה או עישון טבק? גם אנחנו! במאמר זה נדבר על כל מה שקשור בעישון מריחואנה. נשווה לעישון טבק ונגיע למסקנה, מה באמת עדיף. טבק או מריחואנה?

במחקר שנערך לאחרונה חוקרים מדווחים על ממצאים של טומוגרפיה ממוחשבת של החזה (CT). לפיהם הריאות של מעשני מריחואנה מציגות רמות משמעותיות יותר של סמנים דלקתיים בדרכי הנשימה ואמפיזמה. בהשוואה לאלו של מעשני טבק בלבד.

ההשפעות הבריאותיות של עישון מריחואנה

מריחואנה היא הסם הפסיכואקטיבי הנפוץ ביותר ברחבי העולם. כאשר השימוש הגלובלי בו ממשיך לעלות בעקבות דה-הפללה ו/או לגליזציה שלו במדינות רבות. בתוך קנדה, למשל, 20% מהאנשים מעל גיל 15 דיווחו על שימוש במריחואנה בשלושת החודשים האחרונים. באופן דומה, כמעט 13% מהמבוגרים בארצות הברית דיווחו על שימוש במריחואנה בשנה האחרונה.

מריחואנה היא החומר השני הנפוץ ביותר בעישון אחרי טבק בעולם. ניתן לצרוך אותה בכמה דרכים אחרות כולל אידוי ובליעה. בהשוואה לעישון טבק, עישון מריחואנה כרוך לעתים קרובות בשאיפה של נפחים גדולים יותר של עשן לפרקי זמן ארוכים יותר. יתר על כן, מריחואנה מעושנת לעתים קרובות ללא פילטר.

כמו הטבק, גם עשן המריחואנה מורכב מחומרים מסרטנים וכימיקלים שונים המסוגלים לגרום למחלות בדרכי הנשימה. למעשה, מספר מחקרים אישרו כי עישון מריחואנה יכול להוביל לתסמינים נשימתיים. כמו שיעול, ייצור ליחה וצפצופים, כולם מדווחים בדרך כלל גם בקרב מעשני טבק. נמצא כי נוכחותם של תסמינים אלו משנה את בדיקות תפקודי הריאות אצל מעשני מריחואנה. ובכך מעידה על נוכחות סבירה של דלקת בדרכי הנשימה אצל אנשים אלו.

הערכת ההשפעות של עשן מריחואנה באמצעות הדמיית CT

בנוסף לבדיקות תפקוד ריאתי, הדמיית ריאות CT יכולה גם לספק מידע חשוב על ההשפעה של עישון מריחואנה על הריאות.

לשם כך, החוקרים של המחקר הנוכחי השוו מחקרי CT חזה מ-56 מעשני מריחואנה, 57 לא מעשנים ו-33 מעשני טבק בלבד שהתקבלו בין אוקטובר 2005 ליולי 2020 באוטווה, קנדה. כל החולים שנכללו במחקר הנוכחי הותאמו לפי גיל ומין.

חשוב לציין, החוקרים היו מוגבלים ביכולתם לכמת את השימוש היומי במריחואנה בקרב החולים בשל האופי הרטרוספקטיבי של מחקר זה. למעשה, רק 28 מתוך 56 החולים סיפקו מידע על שיעורי צריכת המריחואנה היומית שלהם. שעמדו בממוצע על 1.85 גרם בכל יום. 50 מתוך 56 מעשני המריחואנה עישנו גם טבק.

בהשוואה ללא מעשנים, ממצאי ה-CT עבור מעשני מריחואנה הצביעו על שיעורים שונים של אמפיזמה. עיבוי הסימפונות, ברונכיאקטזיס, פגיעות רירית וגושים צנטרילובולריים, כולם סמני CT לדלקת בדרכי הנשימה. גינקומסטיה דווחה גם ב-38% מחולי המריחואנה בהשוואה ל-16% מהלא מעשנים.

בהשוואה של ממצאי CT בין מעשני מריחואנה ומעשני טבק בלבד, החוקרים דיווחו על הבדלים בעובי הסימפונות, ברונכיאקטזיס ופגיעה ברירית. יתר על כן, שיעורים גבוהים יותר של אמפיזמה נצפו במעשני מריחואנה תואמים לגיל. בהשוואה למעשני טבק בלבד של 93% ו-67%, בהתאמה. לא נצפו הבדלים כאשר השוו את התרחשותם של גושים צנטרילובולריים בין מריחואנה למעשני טבק בלבד. עם זאת, ייתכן שהדבר נובע מהשיעור הגבוה של מעשני טבק שעישנו גם מריחואנה.

אמפיזמה פרזפטלית זוהתה לעתים קרובות יותר גם אצל מעשני מריחואנה בהשוואה לריאות של מעשני טבק בלבד. לעומת זאת, אמפיזמה צנטרילובולרית נראתה בעיקר בריאות של מעשני טבק בלבד.

תחזית עתידית

בעתיד, יש צורך במחקרי עוקבה גדולים יותר כדי לאשר את ממצאי ה-CT במחקר זה. כמו גם להבהיר מנגנונים פתוגניים אפשריים האחראים להשפעות של עשן מריחואנה על נזק לריאות. יתר על כן, מכיוון שרוב מעשני המריחואנה במחקר זה גם עישנו טבק, קשה לקבוע אם ממצאי ה-CT שדווחו במחקר זה נבעו מעשן מריחואנה או שהם השפעות סינרגטיות של מריחואנה ועשן טבק על הריאות כאחד.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן