צ'ינצ'ילה – כל מה שרצית לדעת

צ'ינצ'ילה

תוכן עניינים

צ'ינצ'ילה היא סוג של מכרסמים קטנים שמקורם באזורים סלעיים וצחיחים בדרום אמריקה. הם בדרך כלל פעילים ושובבים כחיות מחמד. ועם טיפול עדין מגיל צעיר, רוב הצ'ינצ'ילות יכולות להיות מאולפות למדי ולהתחבר לבעלים שלהן. אבל אל תצפו שהם יאהבו שמחזיקים אותם ומחבקים אותם כמו כלבים וחתולים רבים. הם בדרך כלל לא, אם כי לעתים קרובות הם מביעים את חיבתם אליך בדרכים אחרות. צ'ינצ'ילות חיות מחמד דורשות טיפול מתון, מכיוון שיש להן כמה צרכים ספציפיים לדיור ותזונתיים.

התנהגות וטמפרמנט צ'ינצ'ילה

הצ'ינצ'ילות הן בעיקרן ליליות, מה שאומר שהן יהיו הכי פעילות בלילה. לפעמים הם נקראים "קרפוסקולריים", כלומר פעילותם מגיעה לשיא עם עלות השחר ועמד הדמדומים. בכל מקרה, יש לשמור אותם באזור שקט למדי במהלך היום. ולמרות שהם בעיקר חיות שקטות, תנועות הלילה שלהם עשויות להשאיר חלק מהאנשים ערים אם המתחם שלהם קרוב למיטה שלך.

צ'ינצ'ילות חיות מחמד אינן נושכות לעתים קרובות, במיוחד כאשר מטפלים בהן מגיל צעיר. עליך להיות עדין ועקבי כדי לזכות באמון של צ'ינצ'ילה. יכול לקחת קצת זמן עד שהצ'ינצ'ילה תתרגל לידיים. וחלק מהצ'ינצ'ילות אף פעם לא יאהבו להחזיק אותם הרבה. הם מעדיפים לחקור, או שהם עשויים להעדיף לטפס עליך במקום להיות מאופקים. אבל על ידי תנועה לאט וסבלנות, לעתים קרובות אתה יכול להרגיל אפילו את הצ'ינצ'ילה הכי ביישנית להתמודד.

ניתן לשמור את הצ'ינצ'ילות בנפרד ובדרך כלל יסתדרו מצוין בזוגות חד-מיניים, במיוחד אם שתי הצ'ינצ'ילות הן שותפות למלטות או שהוצגו בגיל צעיר. הרחיקו את הצ'ינצ'ילות מחיות מחמד ביתיות אחרות כדי למנוע מתח או פציעות.

דיור צ'ינצ'ילה

צ'ינצ'ילות ידועות אולי בעיקר בזכות הפרווה הרכה, העבה והיוקרתית להפליא שלהן. בטבע, פרווה זו מגינה עליהם מפני פגעי מזג האוויר. אבל בשבי, זה גורם להם להיות רגישים במידה מסוימת להתחממות יתר. יש לקחת זאת בחשבון כאשר מחליטים היכן למקם את הצ'ינצ'ילה בבית. הטמפרטורה צריכה להישאר בין 20 ל25 מעלות צלזיוס. בעוד שצ'ינצ'ילות סובלניות לקור, מכת חום יכולה להתרחש בטמפרטורות חמות יותר. 

בתוך הכלוב, הוסף גלגל כושר צ'ינצ'ילה (עם ריצוף מוצק, לא סורגים), צעצועי לעיסה בטוחים לחיות מחמד, קן או מחסה כלשהו, ​​וכלי מזון ומים. בנוסף, ניתן לספק "גוש צ'ינצ'ילה" או גוש פומיס ללעיסה, וזה יסייע בשמירה על תקינות שיני הצ'ינצ'ילה.

צרכים ספציפיים של מצע

רפד את הכלוב בכמה סנטימטרים של מצעי נייר נטולי צבע. הימנע משבבי אורן וארז, מכיוון שהם יכולים לגרות את דרכי הנשימה של צ'ינצ'ילה.  מצעים מלוכלכים נקודתיים מדי יום, ובצעו החלפת מצעים מלאה מדי שבוע כאשר אתם שוטפים את הכל במתחם עם מים וסבון עדינים.

מה צ'ינצ'ילות אוכלות ושותות?

צ'ינצ'ילות הן אוכלי עשב ויש להן דרישות תזונתיות ספציפיות. הם דורשים הרבה גס, ולכן התזונה שלהם צריכה להיות מורכבת בעיקר מחציר דשא באיכות טובה, כמו חציר טימותי. האכילו כמות בלתי מוגבלת של חציר בכל יום, וודאו שחלקם תמיד זמין. אתה יכול להשתמש במזין חציר מיוחד שנקרא הופר, או פשוט לערום אותו על רצפת המתחם.

כדי להשלים את החציר, הציעו מזון צ'ינצ'ילה כדורי מסחרי. שוחח על הכמות הטובה ביותר עם הווטרינר שלך, שכן זה יכול להשתנות בהתאם לגורמים כמו גודל ורמת פעילות. מניחים כדורים של יום בקערת קרמיקה במתחם הצ'ינצ'ילה. השלך את כל הכדורים שלא נאכלו לאחר 24 שעות לפני הוספת המנה למחרת.

אתה גם יכול להציע פירות וירקות מסוימים כפינוקים מדי פעם, אבל אתה צריך להפעיל את סוגי המזון והכמויות על ידי הווטרינר שלך תחילה. הניחו כל מזון טרי בכלי נפרד במתחם, והוציאו אותו לאחר מספר שעות כדי למנוע קלקול.

לבסוף, תמיד יש מים טריים זמינים לצ'ינצ'ילה שלך. אתה יכול להשתמש בכלי מים קטן, אבל בקבוק מים קל יותר לשמור על סניטריים. עם זאת, ודא שהצ'ינצ'ילה משתמשת בבקבוק לפני הוצאת המנה. רענן את המים מדי יום.

בעיות בריאות נפוצות

צ'ינצ'ילות כפופות לכמה בעיות בריאותיות נפוצות, כולל:

  • זיהומים בדרכי הנשימה
  • בעיות עיכול
  • מכת חום
  • בעיות עור
  • שיניים מגודלות או מושפעות
  • פצעי נשיכה ופציעות אחרות 

אם הצ'ינצ'ילה שלך מראה סימני מחלה, התייעץ מיד עם וטרינר. בינתיים, שמור אותו במקום שקט והימנע מטיפול בו כדי להפחית את הלחץ.

עֵצָה קטנה

לא כל הווטרינרים לוקחים צ'ינצ'ילות כמטופלים. אז לפני שתרכשו אחד כזה, ודאו שיש קרוב אליכם וטרינר שמתמחה בחיה הזו.

הַדְרָכָה

האימון הנפוץ ביותר שאנשים עושים עם צ'ינצ'ילות הוא אילוף יד. כדי לעשות זאת, תמיד נע לאט סביב הצ'ינצ'ילה שלך, שכן תנועות פתאומיות עלולות להבהיל אותה. אתה יכול למשוך אותו לידיים שלך על ידי החזקת פינוק אהוב. הרגילו את הצ'ינצ'ילה לליטופים עדינים לפני שתנסו להרים אותה. כדי לנסות להרים אותו, תן לו ללכת על הידיים שלך. (זה עוזר אם אתה מחזיק פינוק.) לאחר מכן, הרם אותו בזהירות בשתי הידיים, כך שהוא ירגיש בטוח.

תרגול צ'ינצ'ילה

צ'ינצ'ילות זקוקות לפעילות רבה כדי לשמור עליהן מעוררות נפשית ובכושר גופני, להרחיק בעיות בריאותיות כמו השמנת יתר. זה אומר שתזדקק למגוון צעצועים לצ'ינצ'ילות כדי לשמור אותם עסוקים ופעילים. ובמיוחד תזדקק לפריטים בטוחים ללעיסה כדי לשחוק את השיניים הצומחות ללא הרף. מלבד צעצועים המשווקים במיוחד עבור צ'ינצ'ילות, כמה צעצועי תוכים מעץ טובים גם עבורם, וכך גם כדורי הערבה והטבעות שאתה יכול למצוא לרוב עבור ארנבות. ודא שלצעצועים אין חלקים קטנים ו/או פלסטיק שעלולים להיבלע.

יתר על כן, גלגלי כושר יכולים להיות מצוינים עבור צ'ינצ'ילות כדי לשרוף קצת אנרגיה. חפשו גלגל 15 אינץ' (כל דבר קטן יותר יהיה קטן מדי עבור רוב הצ'ינצ'ילות הבוגרות) עם משטח ריצה מוצק וצד פתוח ללא תמיכות צולבות כמו שיש בגלגלי תיל, שעלולים להיות מסוכנים לרגליים ולזנב.

זמן מחוץ לכלוב הוא גם המפתח לפעילות גופנית. עם זאת, הימנע מכדורי התעמלות מפלסטיק שאתה רואה לעתים קרובות עבור חיות קטנות אחרות, כגון אוגרים, מכיוון שהם מהווים סיכון להתחממות יתר עבור צ'ינצ'ילות. במקום זאת, הגן על חדר קטן על ידי הסרת כבלי חשמל וחפצים מסוכנים אחרים, ואפשר לצ'ינצ'ילה שלך לחקור את החלל תחת השגחתך באופן אידיאלי במשך כמה שעות ביום.

טיפוח צ'ינצ'ילה

אסור לרחוץ צ'ינצ'ילות במים. בתור ילידי אקלים צחיח, צ'ינצ'ילות זקוקות לגישה לאמבט אבק כדי לשמור על פרווה ועור בריאים. תערובת החול סופגת עודפי שמנים ומסירה לכלוך. רכשו אבק צ'ינצ'ילה מסחרי והוסיפו כמה סנטימטרים למיכל שהצ'ינצ'ילה שלכם יכולה להיכנס אליו בקלות. הנח את המיכל במתחם למשך כ-10 עד 15 דקות ביום. החלף את האבק מדי שבוע כדי לשמור עליו סניטרי.

עלויות אחזקה

העלויות הקבועות העיקריות של צ'ינצ'ילה יהיו התזונה והמצעים שלה. צפו לשלם בסביבות 80 ש"ח לחודש, תלוי בסוגים שתבחרו ובגודל המתחם שלכם. כמו כן, תצטרך להחליף באופן קבוע צעצועי לעיסה ופריטים בלויים אחרים בעלות של עד 60 ש"ח. בנוסף, הקפידו לתקצב טיפול וטרינרי שגרתי ומקרי חירום.

יתרונות וחסרונות של החזקת צ'ינצ'ילה כחיית מחמד

צ'ינצ'ילות הן חיות מחמד מעניינות שיכולות להיות משעשעות לצפייה וידידותיות כשהן מתרועעות כראוי. הם גם שקטים למדי ואינם תופסים הרבה מקום. עם זאת, צ'ינצ'ילות רבות אכן דורשות הרבה סבלנות ומאמץ בכל הנוגע לאילוף אותן. והם ישנים במהלך היום, אז הם לא יהיו בן לוויה טוב למי שרוצה לקיים אינטראקציה עם חיית מחמד במהלך שעות היום.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן