שיצו – גזע כלבים

שיצו

תוכן עניינים

השיצו הוא כלב קטן אך חסון עם פרווה שופעת וארוכה עם שיער כפול. התנהגותו הערנית, הבטוחה, שובבה והאמיצה של הגזע הזה הופכת אותו לחביב על חובבי כלבי צעצוע. השי צו הוא גזע עתיק ויש לו היסטוריה ארוכה ככלב לאצילים.

שיצו יכול להפוך לבן לוויה נפלאים, גודלו הקטנטן הופך את הגזע הזה לאידיאלי עבור דירות וחללי מגורים קטנים. רק תתכוננו לקצת נחירות ,השי-צו נחשב לגזע ברכיצפל בגלל צורת ראשו ופניו הקצרים. בסך הכל, רוב בעלי הגזע יגידו לכם שהשי צו הוא באמת גזע כלבים חביב.

מאפיינים של השיצו

אהובים על המזג המקסים והחביב שלהם, שי צוס מעריצים תשומת לב ויזדקקו להמון. בלי לאהוב יותר מאשר לבלות עם (ולשבת על) בני האדם שלהם. הם מתחברים לזרים במהירות ויסתדרו היטב בבתים ובמשפחות קטנות כגדולות.

ההיסטוריה של השיצו

מקור השם Shih Tzu מהמילה הסינית "אריה" בגלל המראה דמוי האריה של הגזע. ניתן לייחס עדויות לאבותיו של השי-צו לגזעים עתיקים, במיוחד בטיבט. ניתוח DNA מראה שהשי צו, כמו ה-Lhasa apso, הוא ענף ישיר יותר מהזאב מאשר גזעי כלבים רבים אחרים.

המקורות המדויקים של השי צו כחיית מחמד של בית המלוכה הסיני הם מעורפלים, עם תאריכים שונים שהוצעו במהלך 1,100 השנים האחרונות. הגזע נודע ככלב אצילי של סין, בעיקר כחיית מחמד לבית המלוכה לחברי שושלת מינג מהמאה ה-14 עד המאה ה-17. הם גם היו האהובים על הקיסרית T'zu Hsi בסוף המאה ה-19.

השי צו תמיד היה חיית מחמד וכלב ברכיים ומעולם לא גדל למטרות ידועות אחרות. זה מבדיל את הגזע מ- Lhasa apso , ששימש כשומרי המקדש. אולי זו הסיבה שהשי צו נשאר עד היום, אחד המפונקים והפופולריים מבין גזעי כלבי הצעצועים.

מבחינה היסטורית, בני המלוכה הסיניים לא אפשרו לסחור בכלב מחוץ לאצולה. רק בשנת 1930 יובאו מכוני השיצו הראשונים לאירופה. לאחר מכן הם הגיעו לארה"ב לאחר מלחמת העולם השנייה והוכרו על ידי המועדון האמריקאי לכלבנות (AKC) ב-1969.

טיפול

בשל גודלם הקטן והאינטליגנציה הגבוהה, קל יחסית לאלף ולטפל בכלבי השיצו. על ידי שמירה על רק כמה דרישות טיפול חשובות בראש, אתה יכול להבטיח כלב שמח ובריא במשך שנים רבות.

שיצו
שיצו

פעילות גופנית

לשיצו רמת אנרגיה מתונה וזקוק לפעילות גופנית שגרתית. טיולים יומיומיים ופעילויות מהנות כמו  משחקים יכולים לעזור לשמור על גירוי מנטאלי ופיזי של השיצו שלך. הם מסתגלים היטב למגורים בדירה כל עוד אתה נותן להם מספיק זמן למשחק פעיל. עם זאת, שיצואים לא יצליחו בסביבות או מזג אוויר חמות במיוחד, בשל פניהם השטוחות והנטייה לתשישות חום.

טיפוח

המעיל של השי צו גדל ברציפות עם נשירה מינימלית ביותר, מה שמוביל את רוב האנשים לראות בהם גזע כלבים היפואלרגני. יש סיכוי גבוה יותר שהשערות הרופפות יישמרו במעיל ולא באוויר – עם זאת, שימו לב שהאלרגנים נשארים בקשקשים וברוק, כך שעדיין יהיו חלק בסביבה סביב הכלב. אם אתה רגיש, זה חכם לבלות זמן עם Shih Tzu כדי לראות אם גזע זה מעורר אלרגיות שלך לפני אימוץ אחד.

בעלים רבים בוחרים לשמור על שיער הכלב שלהם קצר, מה שגורם לו להיראות מעט מתולתל ורך. אחרים בוחרים לשמור על המעיל ארוך ויוקרתי. בגלל סוג הפרווה שלהם, טיפוח שגרתי הוא הכרחי מוחלט עבור השי צו. יש להבריש אותם פעם או פעמיים בשבוע (עד פעם ביום אם המעיל נשמר ארוך) וייתכן שיהיה צורך בתספורות כל מספר שבועות. כאשר שיער הפנים שלהם לא גזוז, זה יכול לגרות את עיניהם – זו הסיבה שאתה עשוי לראות כמה שיצו מעוטרים בקשר עליון או בקשת.

יש לגזוז את הציפורניים של הכלב בערך פעם בחודש, ותצטרכו לעזור לכלב שלכם עם היגיינת הפה על ידי צחצוח שיניים באופן קבוע.

אילוף השיצו

אימון וסוציאליזציה נכונים חשובים על מנת לשמור על השי צו שלך שמח ומותאם היטב. אל תדלג על התרגולים האלה רק בגלל שהשי צו הוא כלב קטן. הגזע חכם יחסית אבל יש לו גם רצף קצת עיקש.

שי צוס יכול להיות קשה לשבור בית, אז תצטרך להיות חרוץ באימון הכלב שלך החל מגיל צעיר. ניתן גם לאמן אותם להשתמש בארגז חול בתוך הבית – שימו לב, עם זאת, שהם נוטים לאכול את הצואה של עצמם (ושל כלבים אחרים), כך שתצטרכו לשמור על אזור הכלב שלכם נקי.

גזע זה מסתדר היטב במשק בית מרובה חיות מחמד עם כלבים וחתולים ידידותיים אחרים, במיוחד אם הם גדלים יחד. שי צו הם נהדרים עם ילדים כל עוד הילד מספיק מבוגר לטפל בכלב בעדינות ובכבוד. ככלב קטן, השי צו יכול להיפצע בקלות על ידי משחק גס.

בעיות בריאות נפוצות

מגדלים אחראיים שואפים לשמור על תקני הגזע הגבוהים ביותר כפי שנקבעו על ידי מועדוני כלבייה כמו AKC. כלבים שגדלו לפי סטנדרטים אלה נוטים פחות לרשת מצבים בריאותיים. עם זאת, כמה בעיות בריאות תורשתיות יכולות להתרחש בשי צו. להלן כמה תנאים שכדאי לדעת:

  • תסמונת ברכיצפלית– שכיחה בגזעים בעלי פנים שטוחות, זוהי בעיה הנגרמת על ידי אנטומיה לא תקינה של דרכי הנשימה המובילה לקשיי נשימה. תסמינים נפוצים כוללים נחירות, נשימה רועשת או מאומצת, חוסר סובלנות לפעילות גופנית והפרשות מהאף.
  • מחלת דיסק בין חולייתי– הפרעה זו הקשורה לגיל בעמוד השדרה נקראת גם "דיסק החלקה". התסמינים כוללים כאב, הליכה לא תקינה או צליעה, רעד וקושי לעמוד.
  • Keratoconjunctivitis Sicca– זהו מונח מפואר לעיניים יבשות, ובשיצו נגרם לרוב על ידי מחלה אוטו-אימונית. התסמינים כוללים הפרשות עבות מהעין, אדמומיות בעיניים, קרום בפרווה מסביב לעיניים וממצמוץ מוגזם.
  • דיסטיכיאזיס– בעיה נוספת בעיניים, זו בעיה של קריעת יתר הנפוצה בגזעים שטוחי פנים כמו השי צו. התסמינים כוללים אדמומיות בעיניים, כפות רגליים בעיניים, פזילה וקושי בראייה.

דיאטה ותזונה של שיצו

קיימים סוגי כלבים רבים, ככלב קטן שיצו צריך רק עד 1 כוס מזון יבש לכלבים ביום. הכמות המדויקת תלויה בגיל הכלב, רמת הפעילות, גודלו וגורמי בריאות. חשוב לעקוב אחר משקל הכלב ולנקוט פעולה אם אתה רואה שהכלב מקבל עודף משקל. שוחח על האסטרטגיה התזונתית המתאימה עם הווטרינר שלך כדי לקבל המלצות.

סקירה כללית של שיצו

יתרונות

  • נאמן ומלא חיבה
  • נהדר עם ילדים
  • אוהב לשבת על הברכיים שלך

חסרונות

  • פרווה בעלת תחזוקה גבוהה
  • קשה לפרוץ בית
  • בעיות בנשימה

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן