9 נשמות לחתולים – האם זה באמת נכון?

תשע נשמות לחתולים

תוכן עניינים

אנשים וחתולים חיים זה לצד זה כבר 8,000 שנה – ובמשך הזמן הזה, צצו מיתוסים רבים על חברינו החתוליים. אמירה נפוצה שאנו שומעים לעתים קרובות היא שלחתולים יש תשע נשמות, אבל מאיפה האגדה הזו של כמעט אלמוות? ולמה שלחתול יהיו 9 נשמות, במיוחד?

כמה נשמות יש לחתול, באמת? אנו מסתכלים על האמת מאחורי המיתוס של כישורי ההישרדות העל-טבעיים שלהם.

למה אנחנו אומרים שלחתולים יש 9 נשמות?

חתול הוא אחת מחיות המחמד הזריזות, מהירות התפיסה והעצמאיות ביותר שיש. במיוחד, חתולים יכולים לעמוד בנפילות שיהרגו בקלות אדם. מה שאולי מסביר מאיפה הגיע הרעיון שלחתולים יש תשעה נשמות. במקרה מתועד אחד, חתול מחמד בעיר ניו יורק שרד נפילה של 32 קומות עם פציעות קלות יחסית בלבד. היכולת הזו לשרוד כנגד הסיכויים היא הכל הודות לאנטומיה המדהימה של חתול:

  • חתולים התפתחו לחיות על עצים, ומינים רבים של חתולים פראיים עדיין עושים זאת. מיליוני שנים של קפיצה או נפילה מגובה מבטיחים שהם הסתגלו להתמודד עם זה היטב.
  • 'רפלקס המיישר' המרשים שלהם מאפשר להם לסובב את גופם בזמן נפילה, לנחות בצורה ישרה על כל ארבע הרגליים.
  • לחתולים יש שטח גוף גדול בהשוואה למשקל שלהם, מה שגם עוזר להפחית את עוצמת הנחיתה שלהם.
  • יש להם גם גמישות רבה בעצמות וברצועות שלהם, מה שעוזר להם לשמור על פגיעה מינימלית מפגיעות.

מאיפה האמירה מגיעה?

איש אינו יודע מאיפה מקורו של הביטוי 'לחתול יש תשעה חיים', אבל הוא בהחלט קיים כבר מאות שנים. וויליאם שייקספיר אפילו השתמש בביטוי ברומיאו ויוליה:

טיבלט: מה יהיה לך איתי?

מרקוטיו: מלך החתולים הטוב, רק אחד מתשע נשמותיך.

יש גם פתגם אנגלי ישן שאומר: 'לחתול יש תשעה חיים. בשלושה הוא משחק, בשלושה הוא מתרחק ובשלושת האחרונים הוא נשאר״. אולי מכאן הגיע המיתוס שלחתולים יש תשעה חיים, אם כי ברור שהפתגם הוא קליל.

האם לחתולים יש 9 נשמות, או שבע או שש?

מעניין שהמיתוס שלחתולים יש חיים מרובים קיים ברחבי העולם. עם זאת, לא תמיד מדובר בתשעה חיים – המספר משתנה מתרבות לתרבות. באזורים מסוימים בספרד מאמינים שלחתולים יש שבעה חיים, למשל. בינתיים, כמה אגדות טורקיות וערבית אומרות שלחתולים יש שישה חיים.

תשע נחשב באופן מסורתי למספר קסם, שיכול לעזור גם להסביר מדוע חתולים קשורים לתשעה חיים. ביוון העתיקה, המספר תשע התייחס לשילוש כל השילושים ולמספר על טבעי המעורר מסורת ודת. חתולים זכו לסגוד ולפחד לאורך הדורות, ולעתים קרובות נתפסו כיצורים קסומים.

האם חתולים יכולים לרמות את המוות?

לחתולים שלנו יש רפלקסים מהירים בזק, מיומנויות קבלת החלטות מהירות וזריזות יוצאת דופן. הם מיומנים בהפחתת עצמם בסימן הראשון של צרות. או לטייל בנונשלנטיות לאורך מדפים גבוהים שיפחידו את רוב בני האדם!

תקרית אחת שבה אפשר היה לרמות את המוות הייתה כאשר חתול בשם ג'ק נמלט מנשא הנסיעות שלו בנמל התעופה הבינלאומי ג'ון פ. קנדי ​​בארה"ב ונעלם – רק כדי לצנוח דרך תקרת שדה התעופה חודשיים לאחר מכן, חלש ומפוחד. בהזדמנות אחרת, חתולה בשם ג'סי נעלמה לאחר שעברה ברחבי אוסטרליה עם בעליה. שנה לאחר מכן, ג'סי הופיעה בביתה הישן. הבעלים של ג'סי אמר שמכיוון שחיית המחמד שלה שנאה להיכנס למכוניות, כנראה ג'סי כנראה עברה 1,865 מיילים ברחבי המדינה, כולל חציית מדבר עקר!

יכולות אלו עשויות להיראות לנו לפעמים יוצאות דופן, אפילו על טבעיות. אבל הרעיון שלחתולים יש תשעה חיים אינו נכון יותר מהמיתוס של חתולים שחורים בעלי מזל או חסר מזל . לכן, חתולים זקוקים לטיפול ותשומת לב כמו כל חיית מחמד אחרת.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן